• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1019
  • Dodano: 2022-11-13 / 08:00
  • Komentarzy: 0

  Najchętniej prezenty kupujemy na urodziny i Boże Narodzenie?

  Przed nami mikołajki, ale przede wszystkim Boże Narodzenie. To wtedy wydajemy najwięcej na prezenty. Co kupujemy najchętniej, a czego sami nie lubimy dostawać?

  Z jakiej okazji najchętniej wręczamy prezenty? Z badania przeprowadzonego przez Superprezenty, a opisanego przez Strefę Biznesu, wynika, że na:
  - urodziny,
  - Boże Narodzenie,
  - imieniny
  - Dzień Matki.

  Ojcom z okazji ich święta prezenty robimy rzadziej - taki zwyczaj deklaruje tylko 28 proc. respondentów.
  Dobrą okazją do obdarowywania upominkami jest także Dzień Dziecka - prezenty najmłodszym kupuje 38,3 proc. ankietowanych

  Ile wydajemy?

  Najwięcej na prezenty wydają - jak wynika z sondażu - mieszkańcy Białegostoku - od 100 do powyżej 200 zł.
  10,45 proc. mieszkańców Krakowa wydaje na prezenty więcej niż 200 zł. 45,52 proc. przeznacza z kolei na upominki nie więcej niż 100 zł. Od małopolskich zwyczajów nie odbiega Łódź. 46,22 proc. ankietowanych z tego miasta wydaje na prezenty mniej niż 100 zł, a 19,92 proc. - powyżej 200 zł.

  Najliczniejsza grupa ankietowanych (25,9 proc.) wydała na najdroższy prezent między 500 a 1000 zł. Jednocześnie 18,3 proc. wydało na najdroższy prezent więcej niż 2 tys. zł. Jedynie 2,6 proc. respondentów na najdroższy prezent wydało nie więcej niż 100 zł.

  Autorzy badania wskazują, że najwyższy odsetek osób, które wydały na najdroższy prezent więcej niż 2 tys. zł, to osoby w wieku powyżej 65 lat.

  Szalejąca inflacja zapewne wpłynie na wysokość kwot przeznaczanych na prezenty. Zwłaszcza że i one bardzo podrożały.

  Co lubimy dostawać?

  - Wspólnie spędzony czas podczas wyjazdu czy wakacji,
  - biżuterię,
  - książki.

  Polacy lubią także wybierać sobie prezent. 12 proc. ankietowanych docenia np. karty podarunkowe, a 8,3 proc. najbardziej cieszy się z pieniędzy.

  Na dalszych miejscach znalazły się kosmetyki, wizyta w SPA lub masaż, upominki robione własnoręcznie, ubrania , elektronika, wyjście do restauracji, a także ekstremalne przeżycie jak skok na bungee czy lot balonem. Najmniej osób za najlepszy prezent uważa jedzenie.

  Nietrafiony prezent

  Polacy nie są szczerzy w ocenie prezentu. Zdaniem autorów badania wynika to z dobrych intencji: nie chcemy zranić czyichś uczuć. Dlatego aż 75,7 proc. ankietowanych udaje, że nietrafiony prezent im się podoba.
  Jedynie 5,1 proc. respondentów wybiera szczerą postawę i mówi wprost, że prezent jest nietrafiony. Pozostałe 19,2 proc. ankietowanych sprzedaje lub wymienia upominek, jeżeli tylko ma taką możliwość.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".