• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 850
  • Dodano: 2022-10-29 / 12:00
  • Komentarzy: 0

  Nowe znaczki w serialach na platformach streamingowych. Co oznaczają?

  Platformy streamingowe wprowadziły w filmach, serialach i programach nowe oznaczenia. Kazała im to zrobić Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.

  Zmiany zaszły wprawdzie w maju, ale ich wprowadzenie w życie nie było prostą technologicznie sprawą. Jak jednak donosi serwis wirtualnemedia.pl, wszystkie działające w Polsce platformy dostosowały się już do wymagań Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

  "Przepisy nie dotyczą platform, które nie są zarejestrowane w Polsce. Netflix i Disney+ działają w oparciu o przepisy holenderskie, Amazon Prime Video jest zarejestrowany w Niemczech, natomiast HBO Max w Czechach. Każda z tych platform we własny sposób informuje o zagrożeniach dla nieletnich. Czasami bardziej szczegółowo, niż to wynika z rozporządzenia KRRiT, bo informują także o scenach z samobójstwami czy ze światłem stroboskopowym, które może wywołać atak padaczki" - zaznacza serwis.

  Tradycyjna telewizja od lat oznacza nadawane przez siebie programy. Małe, kolorowe symbole umieszczane są na ekranie. Są to:

  oliwkowy kwadrat z liczbą 12 - program przeznaczony dla małoletnich od lat 12,
  pomarańczowy kwadrat z liczbą 16 - program przeznaczony dla małoletnich od lat 16,
  czerwony kwadrat z kluczykiem - od lat 18.

  Teraz także platformy streamingowe mają ostrzegać odbiorcę przed obrazami pokazującymi prymitywne i brutalne zachowania seksualne czy przemoc. Dlatego materiały streamingowe mają być teraz oznaczone w następujący sposób:

  kwadrat z literą P - przemoc,
  kwadrat z literą S - seks,
  kwadrat z literą W - wulgaryzmy,
  kwadrat z literą N - narkotyki


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".