• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2328
  • Dodano: 2022-10-24 / 08:02
  • Komentarzy: 0

  Kolejne kilometry dla rowerzystów

  Miłośnicy dwóch kółek mogą już korzystać z nowej ścieżki pieszo-rowerowej z Popielowa przez Stobrawę do granicy z gminą Lubsza. To około 10 kilometrów dobrej drogi dla rowerzystów. Na tych zmęczonych jazdą czeka też nowy parking bike&ride.


  Ścieżka powstała w ramach partnerskiego projektu unijnego gmin Popielów i Lewin Brzeski, a otworzyli ją marszałkowie Andrzej Buła i Szymon Ogłaza wraz z wójt Popielowa Sybillą Stelmach. - Te 10 kilometrów nowej ścieżki to część efektu tego partnerskiego projektu obydwu gmin, ale te 10 kilometrów ma dla nas bardzo duże znaczenie - mówi Szymon Ogłaza. - Po pierwsze redukuje niską emisję, pozwala mieszkańcom odetchnąć lepszym powietrzem, po drugie pozwala im się komunikować między miejscowościami, przejeżdżając na rowerze. Ale po trzecie - znajduje się przy drodze wojewódzkiej, więc to dla nas podwójne znaczenie. I po czwarte wreszcie, chyba najważniejsze - to samo centrum Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, niezwykle atrakcyjnej, zwłaszcza rowerowo części województwa opolskiego, więc ta ścieżka wpisuje się tutaj idealnie - podkreśla.

  Ta część projektu kosztowała 12 milionów złotych, z czego 7 milionów stanowiło dofinansowanie unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego 2014-2020. Pozostała część to było duże finansowe wyzwanie dla gminy, która, jak widać po efektach, doskonale sobie poradziła. - Serdecznie gratuluję i dziękuję pani wójt i wszystkim pracownikom za to, że są bardzo aktywni w pozyskiwaniu funduszy unijnych. To pokazuje, że nawet mała gmina potrafi zrealizować duże i kosztowne inwestycje. To duże przedsięwzięcie zmienia otoczenie, ale daje także nowe możliwości - mówił podczas otwarcia ścieżki marszałek Andrzej Buła.

  Wójt Sybilla Stelmach zaś podkreślała, że to jeden z ważniejszych dni dla gminy Popielów. - To ważny dzień dla rozwoju gminy, dla poprawy bezpieczeństwa jej mieszkańców, ale również dla strategii stawiającej na rozwój turystyki, szczególnie tej rowerowej - wymieniała pani wójt.

  W ramach unijnego projektu wybudowano asfaltową ścieżkę pieszo-rowerową wraz z oświetleniem, a także parking bike&ride. Fragment ścieżki w sąsiedztwie starorzecza, w celu ochrony tego obszaru, wykonano z nawierzchni mineralnej - przepuszczalnej - ze względów przyrodniczych, jak i krajobrazowych. Wzdłuż ścieżki zostały także posadzone drzewa.

  Warto wspomnieć, że dzięki unijnym pieniądzom, w ciągu ostatnich siedmiu lat powstało w województwie około 240 kilometrów nowych ścieżek rowerowych i pieszo-rowerowych.

  Zdjęcie (1/5)

  (Fot. UMWO)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".