• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1387
  • Dodano: 2022-10-13 / 19:40
  • Komentarzy: 1

  Transgraniczny pościg za sprawcami rozboju - ćwiczenia z czeskimi funkcjonariuszami

  (Fot. KWP Opole)

  Dyżurny otmuchowskiej policji otrzymał informację o napadzie na kasę urzędu miasta i gminy. Przed przybyciem patrolu, sprawcy zdążyli uciec, chwile wcześniej raniąc kilka osób w budynku. Policjanci rozpoczęli pościg, który zaprowadził ich do granicy naszego kraju, gdzie na przestępców czekała już czeska Policja.

  Tak brzmi scenariusz polsko-czeskiego szkolenia, które odbyło się w ramach projektu "Doskonalenie współpracy polskiej i czeskiej Policji w sytuacjach kryzysowych na wspólnym pograniczu". Wspólnie z funkcjonariuszami z Czech ćwiczyliśmy procedury i czynności związane z pościgiem transgranicznym

  1 maja 2022 roku Komenda Wojewódzka Policji w partnerstwie z czeską Komendą Wojewódzką Policji w Ostrawie rozpoczęła realizację nowego mikroprojektu w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020, pn. "Doskonalenie współpracy polskiej i czeskiej Policji w sytuacjach kryzysowych na wspólnym pograniczu" - "Zlepšovaní spolupráce a spolupůsobení polské a české policie v krizových situacích na společném pohraničí". Przedsięwzięcie realizowane będzie do końca roku 2022 r. Całkowita wartość projektu to 23 450 euro tym dofinansowanie ze środków EFRR 19 932,50 euro oraz z budżetu państwa 1 172,50 euro.

  Projekt zakłada całościowe podejście do zagadnienia związanego ze wzrostem bezpieczeństwa wspólnego pogranicza, jak również udoskonalenie, a także wzmocnienie skuteczności, sprawności współdziałania i współpracy polskiej i czeskiej Policji, podniesienie efektywności reagowania służb na transgraniczne zdarzenia oraz sprawdzenie w praktyce obowiązujących międzynarodowych procedur w zakresie pościgu transgranicznego oraz poszukiwań osób zaginionych.  Ćwiczenia z 13 października były drugą odsłoną wspólnego szkolenia. Na początku policjanci przyswajali wiedzę i umiejętności z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Następnie, policjanci z Czech i Polski przeprowadzili działania pościgowe za sprawcami napadu na kasę Urzędu Miasta i Gminy w Otmuchowie. Dynamiczny scenariusz przewidywał czynności na miejscu napadu, gdzie poza wypytaniem świadków i podjęciem pościgu za sprawcami, przydała się wiedza zdobyta z pierwszej części szkolenia. Policjanci na miejscu musieli bowiem udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym osobom. Następnie funkcjonariusze rozpoczęli działania pościgowo-blokadowe za przestępcami uciekającymi samochodem. W ostatniej odsłonie tych ćwiczeń, policjanci biorący w niej udział przeprowadzili poszukiwania w terenie leśnym, znajdującym się na granicy Polski i Czech. Jeden z przestępców został zatrzymany na punkcie blokadowym przez czeskich policjantów. Drugi został odnaleziony i zatrzymany w lesie w wyniku obławy przeprowadzonej przez policjantów z Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji w Opolu.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-10-14 08:05:17 [217.173.193.*] id:1649852  
  24mikol: Napisał postów [1129], status [zrobił/a karierę] Reputacja
  TVP Opole czy radio zawsze wpada na "genialny" pomysł by mówić o tym jakby o autentycznym zdarzeniu i dopiero w potem, że to były ćwiczenia. Tu pochwała dla serwisu za właściwy tytuł.

  Nick:
  Treść: