• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1553
  • Dodano: 2022-10-07 / 18:44
  • Komentarzy: 2

  Pieniądze za oddanie puszki i butelki do sklepu. Nie tak szybko, nie w każdym sklepie

  (Fot. iStock)

  Trwają prace nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce. Właśnie poznaliśmy najnowsze szczegóły tego rozwiązania.

  Ministerstwo Klimatu i Środowiska 2 czerwca tego roku ogłosiło, że kończy prace legislacyjne nad wprowadzeniem systemu kaucyjnego w Polsce. Minister Jacek Ozdoba przedstawił wtedy jego założenia. Minęły trzy miesiące i mimo szumnych zapowiedzi, oczekiwań wszystkich zainteresowanych stron i mediów gospodarka odpadami w Polsce nie zmieniła się ani trochę. Była i jest kulawa.

  Co więcej, wciąż nie ma także innych ustaw, których wprowadzenie wymusza na Polsce seria unijnych dyrektyw zwana pakietem odpadowym. 3 lipca minął drugi rok zwłoki we wprowadzeniu ustawy o produktach jednorazowych z tworzyw sztucznych (tzw. SUP), wciąż nie ma ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) - alarmują organizatorzy akcji "Kaucja wraca". I apelują o przyspieszenie prac nad nowym prawem.

  Nie jest to jednak temat nowy, bo prace nad rozwiązaniami prawnymi trwają od miesięcy. Polska chce zmniejszyć ilość śmieci na wysypiskach i jednocześnie zwiększyć poziom ich przetwarzania. Jak?

  Rząd chce m.in., żeby do sklepów było można oddawać opakowania po napojach. I bez znaczenia ma być to, czy napój został kupiony w konkretnym sklepie i czy klient ma dowód zakupu. Za butelkę lub puszkę ma otrzymać pieniądze.

  Zgodnie z pierwszymi, bardziej konkretnymi zapowiedziami system miał działać już w 2023 roku. Na sklepy spadnie obowiązek przyjmowania:

  puszek po napojach o pojemności do 1 l,
  butelek szklanych do 1,5 l,
  butelek plastikowych do 3 l.

  - Dodatkowo do systemu zostaną włączone szklane butelki jednorazowego użytku o pojemności do 1,5 l. Zmniejszy to zanieczyszczenie środowiska tzw. małpkami - przekonywał na konferencji prasowej Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.

  Czy system będzie działał w każdym sklepie? Nie. Po pierwsze placówki handlowe przyjmą ten rodzaj opakowań, jakie mają w swojej ofercie. Po drugie w systemie będą jedynie sklepy o wielkości od 100 mkw. Mniejsze mogą wejść w recykling dobrowolnie.

  Ile pieniędzy dostaniemy za puszkę, a ile za butelkę? Na to pytanie nie ma jeszcze odpowiedzi. Stawki zostaną podane w rozporządzeniu.

  Uważam - i raczej opinii nie zmienię i tak, więc nie ma co na mnie warczeć - że Jacek Ozdoba to był naprawdę dobry wybór do ministerstwa środowiska


  - Dominika Długosz (@domi_dlugosz) October 6, 2022


  Właśnie poznaliśmy nowe szczegóły systemu, który jest obecnie konsultowany. Okazuje się, że rząd przychyla się teraz do wprowadzenia poważnych zmian do swojego wcześniejszego systemu kaucyjnego.

  Po pierwsze ustalono, że systemem kaucyjnym będą objęte butelki plastikowe o pojemności do 3 l, butelki wielorazowe szklane do 1,5 l oraz puszki aluminiowe do 1 l. Systemem nie będą objęte jednorazowe butelki szklane, ponieważ objęte są one opłatą produktową.

  System nie obejmie także puszek stalowych ani kartonowych opakowań do napojów.

  Konsument nie będzie musiał okazać paragonu, by wykazać, że produkt został kupiony w tej właśnie placówce, w której zwraca opakowanie.

  W projekcie została zwiększona powierzchnia sklepów, których ma dotyczyć system kaucyjny. Miały nim zostać objęte placówki o powierzchni od 100 mkw, ale teraz proponuje się już 200 mkw.

  Vacatio legis dla projektu ma wynosić 24 miesiące, co oznacza, że system zacznie działać dopiero w 2025 r.
  Kiedy ostateczna wersja tego projektu ustawy trafi do Sejmy, jeszcze nie wiadomo.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-10-07 21:05:20 [188.123.205.*] id:1649328  
  ombre: Napisał postów [19560], status [VIP] Reputacja
  Spieprzą to jak handel węglem.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-10-08 01:47:05 [212.106.163.*] id:1649444  
  doctor: Napisał postów [325], status [maniak] Reputacja
  sasin na horyzoncie.będzie bua.