W uroczystości wzięli udział m.in.: Zuzanna Donath_Kasiura - wicemarszałkini województwa opolskiego, Tomasz Witkowski - wicewojewoda opolski, Arkadiusz Wiśniewski - prezydent Opola, Peter Herr - konsul RFN w Opolu, Leonard Malcharczyk - kierownik Protokołu Dyplomatycznego Konsulatu RFN w Opolu.
Przybyli także przedstawiciele władz rektorskich zaprzyjaźnionych uczelni, w tym m.in. prof. Marcin Lorenc - rektor Politechniki Opolskiej, dr Tadeusz Pokusa - prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, dr inż. Przemysław Malinowski - rektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie, dr Katarzyna Mizera - dziekan Wydziału Ekonomicznego Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu, ks. Wojciech Maciążek - rektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu.
Wśród gości uroczystości znaleźli się również: kurator oświaty Aleksander Iszczuk oraz dyrektorzy opolskich szkół średnich, przedstawiciele władz i instytucji samorządowych służb mundurowych, przedsiębiorstw, firm, instytucji kultury i sztuki, placówek służby zdrowia, NFZ.
W swojej mowie inauguracyjnej rektor mówił między innymi o bardzo dobrych wynikach ewaluacji na UO, o znaczącym awansie uczelni w rankingu Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy", o wsparciu, jakiego uczelnia udzieliła uchodźcom z Afganistanu, a potem wielkiej grupie uchodźców wojennych z Ukrainy. Mówił o trudach funkcjonowania uczelni w warunkach pandemii i wojny za wschodnią granicą.
Rektor wspomniał także pracowników uczelni, którzy odeszli od nas w minionym roku akademickim. Uczestnicy uroczystości uczcili ich pamięć chwilą ciszy.
- Uniwersytet Opolski to wciąż - i jestem pewien, że tak będzie nadal - atrakcyjne miejsce do studiowania - mówił rektor. - W roku akademickim 2021/2022 kształciło się tu 9332 studentów (wg sprawozdania GUS S-10 z 31 grudnia 2021). O przyjęcie na studia I stopnia i jednolite studia magisterskie ubiegało się 10252 kandydatów (przyjęliśmy 2848), a na studia II stopnia spośród 1320 kandydatów przyjęliśmy 875. Studia w Uniwersytecie Opolskim są wciąż atrakcyjne dla cudzoziemców. W roku ubiegłym o indeksy aplikowało 1220 kandydatów, a przyjęliśmy 424. W ofercie edukacyjnej mamy liczne kierunki anglojęzyczne, chociaż sytuacja epidemiczna miała i ma nadal niewątpliwie wpływ na rekrutację studentów, głównie zagranicznych. W roku ubiegłym w nowej formule studiów III stopnia kształciło się 38 doktorantów. W tym roku akademickim o indeksy ubiegało się 10662 kandydatów. Ostatecznie przyjęliśmy 2865 studentów na studia I stopnia i jednolite magisterskie oraz 432 na studia II stopnia. Łącznie zatem 3400 studentów, w tym 450 obcokrajowców.
- Zbliżając się powoli do jubileuszu 30-lecia uczelni, możemy odczuwać dumę z dotychczasowych osiągnięć naszej wspólnoty akademickiej. Tej dumie towarzyszy jednak pokora - mówił rektor Masnyk. - Realnie oceniamy nasze miejsce na akademickiej mapie kraju, świadomi jesteśmy, jak wiele jeszcze przed nami. "Uniwersytet to My" - tak zatytułowałem przed dwoma laty mój program wyborczy na drugą kadencję. Dzisiaj dodałbym: "Wspólnie tworzymy historię".
Uroczystość inauguracyjną zakończyło tradycyjne "Gaudeamus igitur". Oprawę muzyczną zapewnił jak zwykle chór akademicki "Dramma per Musica".
wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP]
Od kiedy kuratorem jest Pan Iszczuk.