Polskie Państwo Podziemne powstało w nocy z 26 na 27 września 1939 roku, w Warszawie. Początkiem było utworzenie Służby Zwycięstwu Polski (SZP), która dwa miesiące później przekształcona została w Związek Walki Zbrojnej, a następnie - w lutym 1942 r. - w Armię Krajową (AK). PPP miało tajne struktury - zarówno cywilne, jak i wojskowe. Podlegało Rządowi RP na uchodźstwie.
Działało na terytorium państwa polskiego okupowanego przez III Rzeszę i ZSRR. Była to największa tego typu organizacja podziemna na obszarze Europy, zajętym przez reżimy totalitarne. Pod koniec 1942 roku AK liczyła około 200 tys. członków.
- Wszystko, co działo się pod okupacją zarówno w Generalnej Guberni oraz pod sowieckim zaborem, było zorganizowane i przemyślane od samego początku. Kilkanaście departamentów, dwa wydziały, które dotyczyły wojskowości i spraw cywilnych. Cała organizacja tego państwa, sprawność zarządzania mimo wojny, mimo tego że władze były na obczyźnie powodowała, że nie było przypadkowych działań - mówi wicewojewoda opolski, Tomasz Witkowski.
W 1998 r. sejm ustanowił 27 września, w rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwu Polski, Dniem Polskiego Państwa Podziemnego.
- Polskie Państwo Podziemne było kontynuacją funkcjonowania państwa polskiego w sytuacji, gdy przeciwnik próbował to państwo zniszczyć. Z tego punktu widzenia powinniśmy przede wszystkim postrzegać ten wysiłek ludzki, który został włożony w utworzenie i utrzymanie państwa podziemnego w czasie trwania II wojny światowej - mówi gen. Maciej Siudak, dowódca 10. Opolskiej Brygady Logistycznej.
Rex: Napisał postów [4680], status [VIP]
Części chwała Bohaterom Dnia wczorajszego i dziejszym takim jak Jarosław Kaczyński który wzmacnia Polskę i buduje jej Niepodległość Kolejna Inwestycja Baltic Pupę otwarta Polacy nie zmarzną w zimę ani sowiet ani Niemiec nie będzie pluł Nam Polakom w twarz