• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1776
    • Dodano: 2022-09-17 / 08:17
    • Komentarzy: 0

    Chcesz zbudować sobie taras czy basen? Nie musisz nikogo prosić o zgodę

    (Fot. iStock)

    Zmiany w prawie budowlanym. Ministerstwo Rozwoju i Technologii rozszerza listę inwestycji, których nie trzeba będzie zgłaszać ani starać się o pozwolenia na budowę.

    Projekt nowelizacji prawa budowlanego przygotowywany przez resort rozwoju opisał serwis Prawo.pl. Część ekspertów ocenia, że dostosowywanie prawa do utrwalonej praktyki to właściwy kierunek zmian. Inni z kolei twierdzą jednak, że takie upraszczanie przepisów jest ryzykowne dla bezpieczeństwa użytkowników obiektów budowlanych.

    Tarasy, oczka wodne i baseny

    Niebawem bez żadnych formalności - jak relacjonuje Prawo.pl - będzie można budować zadaszone tarasy do 35 mkw. Tarasy powyżej 35 mkw. wystarczy zgłosić to do właściwego urzędu.

    Również na zgłoszenie będzie można urządzać zbiorniki na wody opadowe lub roztopowe o pojemności większej niż 5 msześc., ale nie większej niż 15 msześc., oraz wyloty do cieków naturalnych.

    Zastrzeżenia specjalistów budzi paragraf dotyczący budowy zadaszonych tarasów.

    - To przecież nic innego jak rozbudowa domu, a co najmniej ingerencja w elementy konstrukcyjne, bo na czymś zadaszenie trzeba oprzeć - mówi w rozmowie z Prawo.pl Mariola Berdysz, dyrektorka fundacji Wszechnica Budowlana. - Dodatkowo, z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę zwolniono już ganki i oranżerie, więc wkrótce wolno będzie bez pozwoleń zwiększyć powierzchnię domu nawet o 175 mkw.

    Natomiast pozytywnie rozmówczyni serwisu ocenia rezygnację z formalności przy budowie oczek i basenów do 50 mkw. na działkach rekreacyjnych.

    - To rozwiązanie jest dobre. Skoro zwolnione są z obowiązku zgłoszenia i pozwolenia na budowę oczka i baseny przy domach jednorodzinnych, to powinno tak być w wypadku domów letniskowych - uważa Mariola Berdysz.

    Domy jednorodzinne na zgłoszenie

    Projekt resortu rozwoju i technologii zakłada również, że wszystkie domy jednorodzinne budowane na zgłoszenie byłyby objęte taką samą uproszczoną procedurą, z której obecnie korzystają domy do 70 mkw. Wystarczy złożyć wniosek z dokumentacją projektową i trzema oświadczeniami. Taka inwestycja nie będzie wymagała kierownika ani dziennika budowy.

    - Takie rozwiązanie jest dobre w państwach, które mają sprawny nadzór budowlany. W Polsce niestety tak nie jest. Istnieje też niebezpieczeństwo, że taka inwestycja zostanie uznana za niezgodną z obowiązującym przepisami i trzeba będzie ją rozebrać - ostrzega Mariola Berdysz w rozmowie z Prawo.pl.

    Garaż już możesz sobie budować

    Natomiast zgodnie z prawem każdy może już sobie postawić garaż na tzw. zgłoszenie. Jest to możliwe po wcześniejszej zmianie prawa budowlanego. Trzeba tylko spełnić następujące wymogi:
    - metraż garażu nie może przekraczać 35 mkw.,
    - na każde 500 mkw. działki mogą przypadać nie więcej niż dwa takie obiekty,
    - budowany garaż musi być wolnostojący i parterowy.

    Nie ma przy tym znaczenia, czy garaż będzie drewniany, murowany czy blaszany.

    Bez pozwolenia na budowę można też postawić wiatę dla aut do 50 mkw.

    Chcąc zbudować garaż, musimy także pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości od sąsiednich działek. Tak jak to jest w przypadku domów. Minimalna odległość garażu od granicy działki to 3 m w przypadku ścian bez okien i drzwi oraz 4 m, jeżeli są w niej otwory drzwiowe lub okienne.



    reklama

    Napisz co o tym myślisz!

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".