• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1367
  • Dodano: 2022-09-02 / 08:22
  • Komentarzy: 0

  Został miesiąc na wykorzystanie polskiego bonu turystycznego

  (Fot. Dżacheć)

  Termin na wykorzystanie bonu turystycznego mija 30 września. W województwie opolskim do aktywowania pozostało jeszcze ponad 15 tys. bonów, które są warte 10,1 mln zł.

  Jeśli chcesz skorzystać z wypoczynku rozliczając się bezgotówkowo bonem turystycznym to warto się pospieszyć. Za kilka tygodni może być za późno, bo program pod tytułem Polski Bon Turystyczny kończy się 30 września.

  - Dotychczas rodzice z Opolszczyzny aktywowali niemal 80 tysięcy bonów z ponad 95 tysięcy przyznanych. Kwota zrealizowanych przez nich płatności w tej formie przekroczyła 58,5 milionów złotych. Liczba bonów, które opolscy rodzice i opiekunowie wykorzystali w stu procentach przekroczyła 54 tysiące, a liczba bonów wykorzystanych częściowo to niemal 41 tysięcy - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

  Na Opolszczyźnie płatność bonem przyjęło dotąd 315 podmiotów (najmniej ze wszystkich województw), a w Polsce około 31,5 tysiąca.

  Wartość bonu (na jedno dziecko) to 500 zł, a w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością to kwota 1000 zł. Bo turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek
  o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500+ złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin.

  Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE uzupełnisz swoje dane kontaktowe, a następnie aktywujesz bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMSem otrzyma indywidualny kod, którym potwierdzi transakcję.

  Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Możesz nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Do końca września należy zrealizować płatność bonem, natomiast fizyczne korzystanie z usługi turystycznej, imprezy, wycieczki czy noclegu może się odbyć się później, po 30 września.

  Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinie (codziennie w godz. 7-20) pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl

  Lista podmiotów turystycznych, które honorują płatność bonem jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".