- Autor: News4media
- Wyświetleń: 1958
- Dodano: 2022-08-06 / 20:03
- Komentarzy: 13
Coraz mniej aborcji, coraz więcej aborcyjnych śledztw
Już widać pokłosie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przerywania ciąży. Liczba legalnych aborcji w Polsce jest śladowa.
22 października 2020 roku
Trybunał Konstytucyjny orzeka, że jedna z trzech przesłanek umożliwiających przerwanie ciąży jest niezgodna z polską ustawą zasadniczą. Chodzi o punkt mówiący o możliwości aborcji w przypadku, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo choroby nieuleczalnej.
Zaraz potem rozpoczęły się w Polsce masowe protesty uliczne, które organizował Strajk Kobiet. W wielu miastach przez długie tygodnie odbywały się manifestacje, marsze i pikiety. Przychodziły na nie nie tylko kobiety, ale także mężczyźni.
Dziś, patrząc na liczby, można ocenić skutek decyzji TK. "Rzeczpospolita" powołując się na dane z Ministerstwa Zdrowia donosi, że drastycznie spadła liczba legalnie przeprowadzanych zabiegów aborcyjnych. W 2020 roku odnotowano ich 1076. W 2021 roku, czyli już po decyzji TK, było takich zabiegów zaledwie 107.
To jednak oficjalne dane. Bo organizacje proaborcyjne alarmują, że Polki nadal usuwają ciąże. Robią to w podziemiu aborcyjnym lub za granicą. Ile ich jest? To trudno oszacować, ale jest mowa o kilkuset rocznie.
W czerwcu tego roku, podczas wystąpienia w Sejmie Natalia Broniarczyk z Aborcyjnego Dream Teamu mówiła: - Każdego dnia pomagamy co najmniej 90 osobom w trakcie aborcji tabletkami, codziennie 4 osoby wyjeżdżają z naszą pomocą na zabieg aborcji do zagranicznej kliniki. W zeszłym roku wydałyśmy 1,5 mln zł na zabiegi aborcji, dla tych osób, których na to nie stać. Tylko w 2021 r. łączna liczba osób, która miała z nami aborcję, wynosiła 34 tysiące.
I tu dochodzimy do kolejnych danych przedstawionych przez "Dziennik Gazetę Prawną". Zgodnie z informacjami policji w 2021 r. stwierdzono 382 przestępstw polegających na nielegalnym przerwaniu ciąży.
"Rok wcześniej było ich 37, w 2019 r. - 265, a w 2018 r. - 323. To pierwszy pełen rok działania prawa zmienionego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który ograniczył możliwość legalnej aborcji" - podaje gazeta.
W latach 2019-2021 do sądów skierowano łącznie 75 aktów oskarżenia w związku z przerwaniem ciąży. 73 dotyczyła pomocy przy zabiegu.
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
Luzi: Napisał postów [1463], status [stały bywalec]
Poronienie również trzeba zgłaszać na policję i się tłumaczyć? Co za debilny kraj. Dobrze, że niedługa na zawsze wyjeżdżam stąd do Hiszpanii.