• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 818
  • Dodano: 2022-07-24 / 16:09
  • Komentarzy: 4

  Całkowity zakaz handlu w niedziele? Jest taki pomysł

  (Fot. Pixabay.com)

  Sklepy wielkopowierzchniowe szukają kolejnych luk w prawie. Z kolei przeciwnicy handlu w niedziele chcą zaostrzenia przepisów.


  Kreatywni handlowcy

  Zgodnie z założeniem zakaz handlu w niedziele wprowadzono po to, by umożliwić odpoczynek pracownikom sklepów wielkoformatowych i dać przewagę konkurencyjną małym punktom detalicznym. W prawie przewidziano bowiem zapis, że handel w niedziele będzie możliwy wówczas, gdy za ladą stanie właściciel sklepu bądź jego rodzina. Szybko okazało się, że ustawa ma wady. "Sieciówki" zaczęły funkcjonować m.in. jako punkty pocztowe i tym samym dalej mogły prowadzić sprzedaż.

  Nowa propozycja

  Na początku argumenty zwolenników i przeciwników niedzielnej pracy w handlu odnosiły się głównie do pracowników najemnych. Jednak teraz w przestrzeni publicznej zaczął krążyć pomysł rozszerzenia obostrzeń i wprowadzenia całkowitego zakazu.

  Jak stwierdziła Ewa Rybołowicz, dyrektorka ds. analiz rynkowych M/platform, "z dzisiejszej perspektywy trudno sobie wyobrazić całkowity zakaz handlu (w niedzielę - przyp. red.). Konsumenci są przyzwyczajeni, że zawsze gdzieś znajdą sklep, w którym awaryjnie dokupią brakujące produkty. Dla sklepikarzy to dodatkowa możliwość zarobku. To ważne, aby to im pozostawić wybór, czy ich sklep może być otwarty, czy nie".

  Poza tym handel w Polsce ma dwa oblicza: z jednej strony mamy do czynienia z wielkopowierzchniowymi sklepami sieciowymi, z drugiej niewielkimi sklepami osiedlowymi. Te pierwsze dysponują dużym kapitałem i mogą na różne sposoby zachęcać klientów (m.in. oferując liczne promocje). Mniejszych sklepów na takie rozwiązania częstokroć nie stać. W utrzymaniu się na rynku pomaga im właśnie handel we wszystkie dni tygodnia.

  Nowa propozycja ma być odpowiedzią na kolejne próby obchodzenia handlowych przepisów. Strefa Biznesu informuje, że "Dino rozważa uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego, Biedronka usług medycznych. Na razie jest to jednak badanie możliwości i sondowanie ewentualnych konsekwencji prawnych".

  Co najczęściej kupujemy w niedziele?

  Ten sam serwis oznajmił, że "struktura zakupów niedzielnych jest zbliżona do tych w tygodniu. Kategorie o najwyższym udziale w obrotach to papierosy, piwo i wódka". Jeśli dodatkowo w niedzielę mamy do czynienia z upalną pogodą, średnio kupujemy więcej napojów (w tym piwa) oraz lodów. Wybierany asortyment różnicuje się też w zależności od pór roku bądź świąt. W niedzielę handlową poprzedzającą Wielkanoc wzrosła np. sprzedaż składników potrzebnych do wypieków oraz środków do sprzątania.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-26 07:26:32 [91.236.172.*] id:1644400  
  Maksymilian077: Napisał postów [140], status [młodszy wyjadacz] Reputacja
  Komuna 2.0 - mówić ludziom co jest dla Nich najlepsze. Komu nie pasuje praca w handlu w niedziel to zmieni pracę. Proste.

  Nick:
  Treść:
  2022-07-25 19:14:45 [46.134.79.*] id:1644384  
  liberty: Napisał postów [4332], status [Szycha] Reputacja
  Jak Szoszony się zwaliły do Polski to parchy z PiS w postaci witek błagały żeby sklepy w niedziele otwierać?.

  Nick:
  Treść:
  2022-07-25 12:35:19 [46.134.79.*] id:1644359  
  [moderacja]: Napisał postów [4332], status [Szycha] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść:
  2022-07-24 19:32:06 [46.134.167.*] id:1644338  
  Henryk: Napisał postów [138], status [wyjadacz] Reputacja
  z uwagi na kryzys energetyczny proponuję handel tylko w poniedziałek oczywiście po niedzieli

  Nick:
  Treść: