• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 629
  • Dodano: 2022-07-15 / 19:05
  • Komentarzy: 1

  Tak dla wiatraków! Bo chcemy mniej płacić za prąd

  (Fot. iStock)

  8 na 10 Polaków popiera budowę lądowych elektrowni wiatrowych. Z jednego przede wszystkim powodu: chcemy tańszego prądu i czystego powietrza.

  Za prąd zapłacimy dużo więcej. Trzech największych dostawców energii - Energa, Enea i Tauron - złożyli już w Urzędzie Regulacji Cen (URE) nowe cenniki energii elektrycznej do zatwierdzenia. Jak donosi WysokieNapięcie.pl, liczą na akceptację podwyżek cen dla gospodarstw domowych jeszcze w tym roku.

  Nic zatem dziwnego, że lądowe elektrownie wiatrowe w Polsce cieszą się zdecydowanym poparciem Polaków. Z badania Social Changes, które opisała Strefa Biznesu, wynika, że sięga aż 81 proc. Nie zaskakują też korzyści, które wskazują uczestnicy badania:

  - czyste powietrze (66 proc.),
  - tańszy prąd ( 66 proc.),
  - niezależność energetyczna (59 proc.).
  - nowe miejsca pracy (25 proc.),
  - bezpieczeństwo (25 proc.),
  - rozwój polskich firm (22 proc.),
  - wpływy do budżetu dla gmin (22 proc.).

  Badani są na TAK

  5 lipca Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych, która ma odblokować inwestycje w te projekty. Zgodnie z zapisanymi w niej rozwiązaniami - to samorządy będą określać lokalizację nowych elektrowni. Przy społecznej akceptacji będzie można określić inną odległość niż wynikającą z zasady 10H (elektrownia wiatrowa nie może być zbudowana w odległości mniejszej niż 10-krotna wysokość turbiny - wraz z uniesionymi łopatami - od zabudowań).

  Ten ruch rządu został dobrze oceniony - co widać w badaniu Social Changes - przez respondentów, bo ponad połowa ankietowanych poparłą zniesienie zasady 10H. Poparcie dla samodzielności gmin w uchwalaniu odległości turbin od zabudowań wskazało 3/5 ankietowanych.

  - Polacy dostrzegają potrzebę rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie i mają świadomość płynących z tego korzyści. - Nie ma wątpliwości Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, cytowany przez Strefę Biznesu.

  I dodaje, że dzięki tej zmianie moc zainstalowana z nowych, lądowych farm wiatrowych do 2030 r. wyniesie około 13 GW, czyli łącznie moc z wiatru wzrośnie do ok. 20 GW .


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-16 08:55:49 [5.172.232.*] id:1643820  
  JutroalboWcale: Napisała postów [242], status [maniak] Reputacja
  Ciekawe czy dalej będą za wiatrakami jak za płotem im postawią. Bubel goni bubel w bublowym rządzie.

  Nick:
  Treść: