• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 5283
  • Dodano: 2022-07-09 / 12:40
  • Komentarzy: 0

  Duże jezioro w Turawie areną Mistrzostw Świata. Trwają przygotowania załóg katamaranów

  (Fot. Archiwum)

  W Turawie rozpoczną się Mistrzostwa Świata Katamaranów TOPCAT w klasie K1 i Międzynarodowe Mistrzostwa w klasie K2 i K3 organizowane przez Jacht-Klub Opolski pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Opolskiego.


  Mistrzostwa świata katamaranów odbywają się od 1997 roku, a od 2019 roku w Turawie. Przypomnijmy, mistrzostwa miały odbyć się w ubiegłym roku, jednak ze względu na pandemię zostały przełożone. Organizacja imprezy w tym roku również była obarczona ryzykiem, ale udało się. W zawodach wystartuje blisko 50 załóg.

  Regaty katamaranów w klasie Topcat są bardzo widowiskowe, to głównie przez prędkość, jakie potrafią osiągnąć jednostki, a jest to nawet 40 km na godzinę. Zawody zostały "ochrzczone" przez zawodników "żeglarską formułą 1". Od poniedziałku 11 lipca ścigać się będzie blisko 50 załóg z Niemiec, Austrii, Belgii, Węgier, Szwajcarii, Holandii, Litwy, Kanady i Polski. Przez pięć dni odbędzie się łącznie 15 wyścigów. Suma uzyskanych wyników wyłoni najlepszych żeglarzy świata.

  Doświadczeni obserwujący podpowiadają, że do obserwacji zmagań załóg katamaranów najlepiej wybrać okolice brzegu południowego, gdyż przy wiatrach jakie są spodziewane tam właśnie będzie najbliżej bojek, wyznaczających teren zawodów.

  Przez weekend zawodnicy mają czas na przygotowania na wodzie. W sobotę i niedzielę (9-10 lipca), czyli przed rozpoczęciem mistrzostw, warto wybrać się na teren mariny Jacht Klub Opolski rodzinnie. Będą stoiska promocyjne, atrakcje dla dzieci. Przez wzgląd na ilość jednostek biorących udział w mistrzostwach plaża przy ośrodku Jowisz (ul. Spacerowa) będzie niedostępna.

  Harmonogram regat

  Sobota 9 lipca, godz. 18.00

  Uroczysta ceremonia otwarcia - u zbiegu ul. Pływackiej i Promenady, brzeg północny jeziora

  Niedziela 10 lipca, godz. 15.00

  Wyścig próbny, start Marina JKO

  Poniedziałek 11 lipca - piątek 15 lipca, codziennie od godz. 11.00
  Wyścigi, Marina JKO
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".