• Autor: News4media
    • Wyświetleń: 1239
    • Dodano: 2022-07-08 / 15:47
    • Komentarzy: 4

    Kredytobiorcy mogą się udać na wakacje kredytowe

    (Fot. iStock)

    Sejm przyjął ustawę o wakacjach kredytowych i zwiększył o 1,4 mld zł Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Wydłużył też działanie tarcz antyinflacyjnych. Teraz czeka na podpis prezydenta.

    Przyjęta wczoraj (czwartek 7 lipca) ustawa przewiduje wsparcie dla osób spłacających kredyty hipoteczne. Te działania wymusiły inflacja (15.6 proc.) i trwający od wielu miesięcy ciągły wzrost stóp procentowych.

    Kto skorzysta?

    Wakacje kredytowe - jak chce ustawa - obejmą wszystkie umowy o kredyt hipoteczny zaciągnięty po to, żeby zaspokoić własne potrzeby mieszkaniowe i spełniające wymogi ustawy o kredycie hipotecznym. Również te, które zostały zawarte przed wejściem w życie ustawy o kredycie hipotecznym w 2017 r.

    Osoby spłacające kredyt mieszkaniowy będą miały możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. W tym roku spłatę kredytu bez żadnych konsekwencji będą mogły zawiesić na 4 miesiące i na kolejne 4 miesiące w przyszłym roku.

    Zostanie także zwiększony Fundusz Wsparcia Kredytobiorców, z którego udzielana jest pomoc kredytobiorcom w kłopotach. Zgodnie z ustawą do końca roku banki mają wpłacić na ten fundusz dodatkowo 1,4 mld zł.
    Tarcze antyinflacyjne

    Sejm wydłużył także działanie tarcz antyinflacyjnych do 31 października. Dzięki nim stosowana jest niższa stawka VAT na paliwa (8 zamiast 23 proc.), na prąd i ciepło - 5 proc., a stawka VAT na gaz wynosi 0 proc.

    Do 0 proc. jest obniżony VAT na podstawowe produkty żywnościowe, nawozy i wybrane środki produkcji rolniczej. Przedłużono także obowiązywanie obniżki akcyzy na prąd, zwolnienia z akcyzy energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, obniżki stawek akcyzy na niektóre paliwa silnikowe oraz czasowe wyłączenie z opodatkowania podatkiem handlowym sprzedaży paliw. Niższa akcyza obowiązuje także na lekki olej opałowy.

    Ustawa czeka tylko na podpis prezydenta.

    A stopy znowu w górę
    Rada Polityki Pieniężnej wczoraj (czwartek 7 lipca) po raz kolejny podniosła stopy procentowe. Podwyżka wyniosła 0,50 pkt proc. do poziomu 6,50 proc.

    Wyższa stopa ma wpływ na wysokość miesięcznej raty. Nie zmienia się ona z dnia na dzień, ale zgodnie z zapisami umowy podpisanej z bankiem. Jeżeli ktoś ma ustalany półroczny harmonogram spłat kredytu, to ostatnią podwyżkę odczuł np. w kwietniu, a kolejną zobaczy w październiku. Dodajmy, że takiej osobie przyjdzie spłacać kredyt już zgodnie z jesienną wysokością stóp.

    Czy to już ostatnia podwyżka stóp, która trwa od jesieni 2021 r.? Ekonomiści się w tej kwestii podzieleni. Jedni uważają, że na takim poziomie wskaźnik powinien się już zatrzymać. W innym wypadku ludzie nie będą w stanie spłacać zaciągniętych kredytów i nie będą także zaciągali nowych.

    Inni eksperci szacują, że poziom stóp w tym roku dojdzie do 7 proc. Analitycy firmy Tavex zauważają jednak, że ekonomiści liczący na zatrzymanie trendu podwyższania stóp już wiele razy byli niemiło zaskakiwani.

    "Pesymistyczny scenariusz może zwiastować m.in. ciągle rosnąca inflacja bazowa" - czytamy w przedstawionej analizie.

    reklama

    Wydarzenia pod patronatem portalu

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-07-09 08:56:13 [83.22.201.*] id:1643390  
    chrząszcz: Napisał postów [5399], status [VIP] Reputacja
    wakacje wakacjami, ale kredyty spłacić trzeba, mam nadzieję, że nie pieniędzmi tych, którzy uczciwie i za cenę wielu wyrzeczeń spłacają swoje długi, poza tym kredyty chyba nie sąobowiazkowe...

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-07-09 12:55:51 [89.67.142.*] id:1643409  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Ale na tej sytuacji niewspółmiernie zyskują banki. Bo jaki im rośnie koszt jeśli kredyty dali wiele lat temu. Ten system opiera się na tym, że całe ryzyko ponosi klient. Zgadzam się że długi trzeba spłacać, tylko dlaczego najsłabsze ogniwo tego biznesu, czyli klient indywidualny, ma ponosić całe ryzyko.
    2022-07-08 22:41:22 [89.64.46.*] id:1643386  
    Szubrawca: Napisał postów [421], status [maniak] Reputacja
    No to zawieszamy :) Trzeba na tym zarobić i wqr..ć banki :)
    [1]

    Nick:
    Treść:
    2022-07-08 16:09:41 [46.204.4.*] id:1643381  
    [moderacja]: Napisał postów [1387], status [zrobił/a karierę] Reputacja
    [moderacja]
    [-5]

    Nick:
    Treść: