• Wyświetleń: 1280
  • Dodano: 2022-07-05 / 09:40
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

  Integracja terminala płatniczego z kasą fiskalną - od kiedy będzie obowiązkowa?

  Integracja terminala płatniczego z kasą fiskalną to temat, który pojawił się na przełomie 2021 i 2022 roku, w związku z pakietem przepisów o roboczej nazwie Polski Ład. Objęły one wiele ustaw, które wpływają na życie większości podatników w całym kraju. Połączenie ze sobą terminala płatniczego oraz kasy fiskalnej ma wiele zalet. Dzięki temu możemy szybciej realizować transakcje z naszymi klientami. Warto znać podstawy prawne w tej kwestii. Unikniemy przez to potencjalnych kar.

  Integracja terminala płatniczego z kasą fiskalną - podstawa prawna


  Podstawą prawną obowiązku integracji terminala płatniczego z kasą fiskalną jest Ustawa Prawo Przedsiębiorców.


  Zgodnie z art. 19a ust. 3 tejże ustawy: Przedsiębiorca, który zapewnia możliwość przyjmowania płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzi ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online, zapewnia współpracę kasy rejestrującej z terminalem płatniczym zgodnie z wymaganiami technicznymi dla kas rejestrujących.


  Za brak integracji obu urządzeń grozi grzywna w wysokości 5000 złotych, którą opisuje art. 111 ust. 6kb ustawy o podatku VAT.


  Integracja terminala płatniczego z kasą fiskalną - planowane zmiany przepisów


  Choć obowiązek integracji terminala płatniczego z kasą fiskalną miał wejść w życie od 1 lipca 2022 r., może się okazać, że w najbliższym czasie przepisy ulegną zmianie. Ministerstwo Finansów w specjalnym komunikacie ogłosiło bowiem, że planuje przesunięcie tego obowiązku na 1 stycznia 2025 r. Zmiana została podyktowana problemami w zakresie technicznego dostosowania systemów integrujących terminale płatnicze oraz kasy fiskalne. Wynika to ze zbyt krótkiego czasu na przygotowania ze strony informatycznej. Jeśli nie chcemy pozostawać w tyle, powinniśmy śledzić bieżące informacje na ten temat. Gdy Ministerstwo Finansów podejmie decyzję, w ciągu kilku najbliższych tygodni zostanie opublikowany projekt odpowiedniej ustawy, która w szybkim trybie trafi pod obrady Sejmu, a następnie pod głosowania.


  Jak przygotować się do integracji terminala płatniczego z kasą fiskalną?


  Aby zapewnić integrację terminala płatniczego z kasą fiskalną, powinniśmy skontaktować się z dostawcą oprogramowania i sprzętu (a więc z informatykami i z instytucją finansową). Jeśli natomiast dopiero zastanawiamy się nad korzystaniem z terminala płatniczego, dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie tematu integracji profesjonalnemu agentowi rozliczeniowemu. Wśród nich na uwagę zasługuje eService. Korzystając z pomocy doświadczonej kadry pracowników eService, wdrożymy w swojej firmie terminale płatnicze szybko i zapewnimy zgodność ich obsługi z bieżącymi przepisami.

  Artykuł sponsorowany

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest całkowicie zamknięte.