• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1139
  • Dodano: 2022-07-04 / 16:42
  • Komentarzy: 2

  Do lekarza zarejestrujemy się bez wychodzenia z domu

  (Fot. iStock)

  Długie godziny oczekiwania w kolejkach do rejestracji wkrótce mają stać się przeszłością. Do lekarza lub na badanie zapiszemy się kilkoma kliknięciami.

  Obecnie e-rejestracja jest możliwa tylko dla wybranych, czyli tam, gdzie jest realizowany program pilotażowy. Potrwa do końca listopada tego roku i w początkowej fazie obejmie wybrane placówki medyczne w Łodzi i Siedlcach. Docelowo jednak rozwiązanie będzie wdrażane we wszystkich gabinetach, które mają podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

  Na tę chwilę rejestracja elektroniczna obejmuje też tylko trzy obszary: tomografię komputerową, rezonans magnetyczny oraz wizytę u kardiologia. Z czasem jednak zakres ten ma być poszerzony o wszystkie świadczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej.

  Dostaną ryczałt za testy

  Sam pilotaż to szansa na sprawdzenie wszystkich mechanizmów e-rejestracji, płynności ich działania czy łatwości użytkowania. Dla placówek, które wezmą udział w pilotażu, przewidziane są dodatkowe środki przekazywane w formie ryczałtu. Wyniesie on nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Za nadzór nad przebiegiem pilotażu odpowiada Centrum e-Zdrowia, do którego można kierować ewentualne uwagi.

  Chcą zatrzymać lekarzy

  To nie koniec informacji związanych z NFZ. W 2023 r. na konto funduszu wpłynie o 27 proc. wyższy budżet niż w tym roku. Dodatkowych 29 miliardów złotych to w największym stopniu wydatki związane z podwyżkami dla lekarzy - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Do ich kieszeni popłynie nawet 20 miliardów złotych więcej. To sposób na zachęcenie specjalistów do pracy w polskich placówkach, gdzie braki kadrowe stają się w ostatnim czasie poważnym problemem. Pozostałe pieniądze trafią m.in. do gabinetów specjalistycznych, lekarzy rodzinnych, na rehabilitację i leczenie psychiatryczne oraz programy lekowe.

  Tym projektem Sejm zajmie się już w przyszłym tygodniu.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-04 17:46:42 [89.64.40.*] id:1643125  
  Demotywator: Napisał postów [34299], status [VIP] Reputacja
  Oby tylko fikcyjni pacjenci nie byli leczeni przez prywatnych lekarzy z pieniędzy NFZ bo wtedy zawsze będzie brakowało...

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-07-05 08:39:24 [31.0.34.*] id:1643146  
  wojtasoks: Napisał postów [10163], status [VIP] Reputacja
  Generalnie system ryczałtowy jeśli chodzi o lekarzy pierwszego kontaktu według mnie nie jest najlepszym rozwiązaniem.