• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1061
  • Dodano: 2022-06-29 / 13:40
  • Komentarzy: 0

  Ustawa podpisana. Kiedy wypłata 14 emerytury?

  (Fot. iStock)

  Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą gwarantującą wypłatę dodatkowego świadczenia. Kiedy 14 emerytura wpłynie na konto i w jakiej wysokości?

  Kancelaria Prezydenta podaje, że Andrzej Duda podpisał trzy ustawy, z których jedna budzi największe zainteresowanie. Chodzi o Ustawę z 26 maja 2022 r. o kolejnym w 2022 r. dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów. Pod tą nazwą kryje się 14 emerytura.

  O ile 13 emerytura już kilka lat temu została zagwarantowana ustawowo, o tyle w przypadku 14. tak nie było. Została ona wypłacona w ubiegłym roku i wydawało się, że to jednorazowe świadczenie. Tak przynajmniej wynikało ze słów najważniejszych członków rządu, np. byłego już ministra finansów.

  Potem jednak sytuacja się zmieniła. Premier ogłosił, że w tym roku 14 emerytura także zostanie wypłacona.
  Zgodnie z podpisaną właśnie ustawą świadczenie wyniesie 2,9 tys. zł brutto. Wpłyną one na konta każdego, kto pobiera:
  - emeryturę,
  - rentę,
  - nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
  - świadczenie Mama 4 plus,
  - świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
  - renty inwalidzkie wojenne/wojskowe.

  Nie każdy jednak ma szansę na pieniądze. Jeżeli ktoś co miesiąc otrzymuje więcej niż wspomniane 2,9 tys. zł, to wypłata będzie pomniejszona o tę różnicę. Jeżeli kwota 14 emerytury będzie niższa niż 50 zł, świadczenie nie będzie przyznawane.

  Wypłaty będą zrealizowane od 25 sierpnia do 20 września 2022 roku.

  Tegoroczny koszt wypłaty czternastek wyniesie około 11,4 mld zł. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej twierdzi, że wypłaty trafią do ok. 9 mln osób, a 7,7 mln seniorów dostanie 14 emeryturę w pełnej wysokości.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".