• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1670
  • Dodano: 2022-06-28 / 18:41
  • Komentarzy: 0

  Po ubezpieczenie zdrowotne trzeba będzie pójść do ZUS

  (Fot. iStock)

  Zasada ma być prosta: masz prawo do zasiłku, ubezpiecza cię urząd pracy, jesteś nieaktywny zawodowo, musisz pofatygować się do ZUS. Te zmiany mają ułatwić rządowi wykrywanie pracy na czarno i unikanie płacenia składek od pensji.

  W maju w urzędach pracy było zarejestrowanych 852 tys. bezrobotnych. Z tego prawie 60 proc. pojawia się tam tylko po to, żeby się ubezpieczyć. Stąd pomysł resortu pracy na uproszczenie skomplikowanego systemu, co dzięki zinformatyzowanej rejestracji w ZUS ma dać spore oszczędności - czytamy w "Rzeczpospolitej".

  Zresztą takie rozwiązanie od dawna postulują to najbardziej zainteresowani, czyli pośredniaki. Jak tłumaczą ich przedstawiciele, dzięki temu będą mogły skupić się na osobach poszukujących pracy, a nie tych, którzy rejestrują się wyłącznie dla uzyskania prawa do ubezpieczenia zdrowotnego - podkreśla dziennik.

  Rejestracja w ZUS pozwoli szybko zweryfikować, czy dana osoba spełnia warunki i czy np. nie dorabia na nieoskładkowanej umowie o dzieło lub nie pracuje na czarno.

  Obecnie ubezpieczenie w NFZ ma około 35,9 mln osób. Według GUS jest nas 38,2 mln. To oznacza, że na tych zmianach skorzystałoby nawet 2 mln osób, które w tej chwili mogą nie mieć ubezpieczenia - podkreśla Rz.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".