• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 2255
  • Dodano: 2022-07-11 / 18:40
  • Komentarzy: 4

  Wakacje nie zwalniają rodziców z odpowiedzialności za ich dzieci

  (Fot. KMP Opole)

  Czas wakacji to dla dzieci okres większej swobody, wolności, wytchnienia od szkolnych obowiązków. Niestety rodzicielstwo nie przewiduje urlopu od troski o bezpieczeństwo nad własnymi dziećmi. Dla tych, którzy są rodzicami czy opiekunami, powinien to być czas zwiększonej koncentracji na dziecku - jego zainteresowaniach, sposobie spędzania wolnego czasu. Niestety, tym poszczycić się nie może 35-latka z gminy Ozimek, która pozwoliła 3-letniej córce siedzieć na oknie mieszkania na pierwszym piętrze, z nogami wystającymi na zewnątrz.

  Jednym z największych zagrożeń dla dziecka, zwłaszcza małego, jest pozostawienie go bez opieki. Brak uwagi rodzica lub opiekuna może generować niebezpieczne i tragiczne w skutkach dla dziecka wydarzenia. Wiele z nich to nieszczęśliwe wypadki, utonięcia, ale też sytuacje, w których inne osoby wyrządzają dziecku krzywdę. Wakacyjne wyjazdy często sprzyjają sytuacjom, w których zafascynowane nowym miejscem dzieci, oddalają się od opiekunów. Nie dopuśćmy do tego aby małe dziecko choć na chwilę stracić z oczu, szczególnie w tak zatłoczonym miejscu jak plaże, festyny, koncerty, imprezy sportowe czy galerie handlowe. Dziecko pozostawione nawet na krótki czas bez opieki, może stać się ofiarą przestępstwa, bądź ulec groźnemu w skutkach wypadkowi komunikacyjnemu, czy znaleźć się w innych niebezpiecznych okolicznościach.

  Kilka dni temu policjanci operacyjni z Opola, wykonując czynności na terenie gminy Ozimek byli świadkiem niebezpiecznej sytuacji. Przejeżdżając przez osiedle, na pierwszym piętrze bloku wielorodzinnego zauważyli małe dziecko siedzące na oknie, z nogami wystającymi na zewnątrz poza ramy okienne. Kryminalni natychmiast zareagowali. Kiedy udali się do mieszkania, drzwi tworzyła im35 - latka. W środku było kilkutygodniowe niemowlę i niespełna 8-latnia córka. Kryminalni natychmiast polecili matce, aby zdjęła dziecko z okna. Matka była trzeźwa a policjantom tłumaczyła, że miała trzylatkę ,,na widoku". Ta sprawa znajdzie swój finał w Sądzie Rodzinnym, nie mniej jednak, od tragedii było o włos. To skrajny przypadek nieodpowiedzialności i braku wyobraźni dorosłych.

  Ufaj swojemu dziecku, ale kontroluj jak i z kim spędza czas wolny

  Często, w różnych kontekstach, pojawia się w naszych ustach żart - "kontrola najwyższą formą zaufania". Sformułowanie to może budzić kontrowersje, jednak jeśli występujemy w roli rodzica to spoczywająca na nas odpowiedzialność za dziecko powinna być wystarczającym powodem do przyjęcia postawy zainteresowania i przyglądania się temu, czym nasze dziecko się zajmuje, jak i z kim spędza swój wolny czas i czy jest w tym wszystkim bezpieczne.

  Dużym ryzykiem dla starszego dziecka jest też trafienie do grupy rówieśniczej podejmującej nieakceptowane społecznie zachowania - za to dającej właśnie uwagę, zainteresowanie i możliwość bycia kimś ważnym i docenionym - często za cenę spełnienia określonych warunków, np. dokonania kradzieży, rozboju czy sięgnięcia po alkohol i narkotyki. Okres wakacji, kiedy czasu wolnego jest relatywnie więcej niż zainteresowania i kontroli ze strony rodziców, sprzyja poszukiwaniu tego rodzaju relacji.

  Najczęstszym powodem zaginięć starszych dzieci i nastolatków są ucieczki z domów. Motywacją do ucieczki dziecka, obok poczucia bezradności wobec konkretnego problemu, próby uwolnienia się od niego i złych emocji z nim związanych, jest często próba zwrócenia na siebie uwagi rodzica. W takich przypadkach ucieczka to krzyk i wołanie o naszą uwagę i zainteresowanie.

  Rodzicu pamiętaj, nic nie zastąpi bezpośredniego, szczerego kontaktu z dzieckiem, codziennej uwagi i rozmowy. Poświęć mu swój czas, swoje zainteresowanie, okaż, że jest dla Ciebie bardzo ważne. Rozmawiaj ze swoim dzieckiem i bądź uważnym słuchaczem. Wykorzystaj wakacyjny czas na zacieśnienie więzi rodzinnych, na poprawę relacji zaburzonych w ferworze codziennych obowiązków. Rodzicielstwo to przywilej ale i również ogromna odpowiedzialność. Nie zawiedź swojego dziecka, nie pozwól aby Twoją rolę przejął ktoś inny - grupa rówieśnicza, czy przypadkowo poznane przez Twoje dziecko osoby.

  Poniżej przypominamy wskazówki, których przestrzeganie ustrzeże dzieci przed niepotrzebną tragedią:

  - małego dziecka nie zostawiaj bez opieki osoby dorosłej w domu czy na podwórku;
  - zaopatrz dziecko w karteczkę ze swoim numerem telefonu, naucz je aby swego imienia, nazwiska i miejsca
  - zamieszkania nie podawało obcym ludziom;
  - naucz dziecko korzystać z telefonu - wyeksponuj w domu kartkę z numerami telefonów do najbliższych oraz telefonami alarmowymi, poinstruuj jak ma się zachować w sytuacji, która wzbudzi w nim niepokój czy strach;
  - wyjaśnij dziecku, że w sytuacjach problemowych ma prawo głośno krzyczeć, wołać o pomoc, płakać;
  szczególną uwagę zwracaj na dziecko w zatłoczonych miejscach publicznych (supermarkety, imprezy plenerowe, itp.), małe dziecko trzymaj za rękę - pamiętaj, że to Ty masz pilnować dziecka a nie ono ma pilnować się Ciebie!
  - wyjaśnij dziecku, że w razie zaginięcia powinno stać w miejscu i czekać na Ciebie (opiekuna), ewentualnie zwrócić się o pomoc do osoby dorosłej - najlepiej do policjanta, ochroniarza, sprzedawcy sklepowego;
  - naucz dziecko, że nie powinno rozmawiać z nieznajomymi, przygotuj je na ewentualny kontakt z obcym, zwróć uwagę, że ma zdecydowanie odmawiać kiedy nieznajoma osoba pod jakimkolwiek pretekstem je zaczepia (częstuje słodyczami, proponuje "podwiezienie"). Przestrzeż dziecko, że kiedy ktoś puka do drzwi pod Twoją nieobecność, kategorycznie nie może wpuszczać nikogo do domu;
  - naucz dziecko mądrze korzystać z Internetu, wyjaśnij jakim zagrożeniem jest podawanie obcym osobom swoich danych kontaktowych; pokaż mu, że sympatyczny rówieśnik poznany w sieci może być zupełnie kimś innym niż osobą za którą się podaje. Uświadom dziecku jak niebezpieczna może być anonimowość obcych osób poznanych tą drogą;
  - nigdy nie zezwalaj dziecku na podróżowanie autostopem;
  - staraj się poznać przyjaciół i znajomych dziecka, interesuj się tym jak i z kim spędza swój wolny czas;
  - nie bagatelizuj problemów swojej pociechy, nie pozwól by brak zainteresowania i wsparcia z Twojej strony ułatwił dziecku podjęcie decyzji o ucieczce z domu;

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-07-12 12:39:43 [83.10.142.*] id:1643596  
  Bodziulla: Napisał postów [1901], status [Szycha] Reputacja
  Trzeba mieć niezłą wyobraźnię, aby na takie coś zezwolić, a potem tragedia, bo gotowałam obiad.

  Nick:
  Treść:
  2022-07-12 07:26:03 [83.22.201.*] id:1643567  
  chrząszcz: Napisał postów [5212], status [VIP] Reputacja
  3x500 to nie to samo co 2x500, ja bym jej ani grosza nie dał

  Nick:
  Treść:
  2022-07-11 21:22:12 [5.184.252.*] id:1643548  
  liberty: Napisał postów [4585], status [Szycha] Reputacja
  Co za idiotka bachora wystawić z wystającymi nogami na parapecie?

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-07-11 21:34:54 [90.156.124.*] id:1643550  
  siostra_brygida: Napisała postów [47800], status [VIP] Reputacja
  Przeca miała na widoku...