• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1177
  • Dodano: 2022-08-17 / 09:33
  • Komentarzy: 0

  Sprzedając obuwie padł ofiarą oszustwa - stracił ponad 1 500 złotych

  (Fot. Archiwum)

  Mieszkaniec powiatu strzeleckiego chciał sprzedać obuwie na popularnym portalu ogłoszeniowym. Skontaktowała się z nim osoba rzekomo zainteresowana zakupem wystawionego towaru. Następnie 35-latek otrzymał link, poprzez który miał nastąpić odbiór pieniędzy. Mężczyzna kliknął w przesłany link i zalogował się na stronie, podając swoje dane dotyczące bankowości internetowej. Z konta bankowego mężczyzny zniknęło wtedy ponad 1 500 zł. 35-latek zdał sobie sprawę, że padł ofiarą oszustwa.

  Kilka dni temu mieszkaniec powiatu strzeleckiego wystawił na popularnym portalu ogłoszeniowym ofertę sprzedaży obuwia. Skontaktowała się z nim osoba zainteresowana kupnem wystawionego przedmiotu. W trakcie transakcji mężczyzna otrzymał w wiadomości tekstowej linka, aby sprawdzić czy środki pieniężne za zakup obuwia dotarły już na jego konto. Kliknął w otrzymany link, a następnie został przekierowany na stronę przypominająca jego bankowość internetową. Tam podał najważniejsze dane do logowania.

  Po chwili mężczyzna zauważył, że z jego konta zaczęły znikać pieniądze. Wtedy 35-latek zdał sobie sprawę z tego, że padł ofiarą oszustwa internetowego. Łącznie stracił blisko 1600 zł.

  Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas wykonywania transakcji internetowych:

  - zachowajmy czujność zarówno podczas robienia internetowych zakupów, jak i oferując przedmioty na sprzedaż

  - jeśli to możliwe wybierajmy opcję odbioru przesyłki "za pobraniem"

  - nie klikajmy w linki, w szczególności przesłane nam przez nieznane osoby

  - kilkukrotnie upewnijmy się, że jesteśmy na prawdziwej, a nie sfałszowanej stronie internetowej bankowości

  - logujmy się do rachunków bankowych poprzez zaufane aplikacje lub wpisanie nazwy strony internetowej, nigdy poprzez kliknięcie w otrzymany link, który ma przekierować nas na stronę banku

  - nigdy nie udostępniajmy danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową oraz logowania na rachunek bankowy, nie podawajmy haseł, pinów, ani kodów dostępu

  - jeśli nie jesteśmy czegoś pewni lub coś budzi nasze wątpliwości zrezygnujmy z wykonania transakcji

  Pamiętajmy również o regularnych rozmowach z naszymi bliskimi, zwłaszcza osobami starszymi. Regularnie przypominajmy im o tym jakie metody wykorzystują oszuści, działający metodą "na wnuczka" czy "na policjanta". Przestrzegajmy ich przez rozmowami z obcymi osobami, zwłaszcza kiedy informują o konieczności przekazania sporej kwoty pieniędzy. Nie pozwólmy, by nasi bliscy stracili dorobek swojego życia.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".