• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1153
  • Dodano: 2022-06-20 / 09:31
  • Komentarzy: 0

  Synoptycy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia. Będą burze z gradem

  (Fot. Archiwum)

  Upalny weekend i stopniowe ochłodzenie zgodnie z zapowiedziami synoptyków ma mieć burzowo-gradowe konsekwencje. Te mają nadejść do naszego regionu dziś po południu.

  Prognoza pogody na poniedziałek 20 czerwca nie jest optymistyczna. Meteorolodzy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia, które dotyczą nadchodzących w nasz rejon burz z gradem. Tym zjawiskom ma towarzyszyć silny, porywisty wiatr.

  - Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 25
  mm do 35 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami może spaść grad - czytamy w ostrzeżeniu meteorologicznym, które wydane zostało dziś rano dla całego województwa opolskiego.

  Prognozowane zjawiska mają zacząć się około godziny 14.00 w poniedziałek i potrwać do północy. Prawdopodobieństwo wystąpienia opisywanych zjawisk oszacowano na 80 procent.

  Pamiętajmy, że podczas burzy nie należy zbliżać się do urządzeń elektrycznych i metalowych, najlepiej pozostać z dala od oszklonych okien, sufitów lub drzwi. Zwierzęta hodowlane najlepiej pozostawić zamknięte, a wszelkie zbędne urządzenia elektryczne oraz anteny najlepiej odłączyć od prądu. Bardzo ważne jest zabezpieczenie podwórka i balkonu, by nie pozostały tam przedmioty, które porwane przez wiatr mogą stanowić zagrożenie dla innych osób (parasole, krzesła plastikowe, stoły, doniczki).

  Gdy przebywamy na otwartej przestrzeni unikajmy wysokich drzew, masztów, latarni, a także nie powinniśmy przebywać w pobliżu trakcji kolejowych, transformatorów i przewodów wysokiego napięcia.

  Podróż samochodem

  Jeśli znajdziesz się w środku burzy, podróżując samochodem, koniecznie w nim zostań. Pojazd jest najbezpieczniejszym schronieniem, ale należy pamiętać, aby nie dotykać metalowych elementów wyposażenia. Energia z pioruna uderzającego w karoserię nie przenika do środka samochodu, ale przechodzi po jego powierzchni, aż do ziemi, dlatego osoby znajdujące się w środku są chronione przez konstrukcję pojazdu. Takie działanie zostało udowodnione w 1836 r. przez Michaela Faradaya, który zbudował metalową klatkę, za pomocą której demonstrował prawa elektrostatyki. Warto pamiętać, aby samochód był ustawiony z daleka od drzew i słupów, które mogłyby przygnieść go w wyniku silnego wiatru.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".