• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1235
  • Dodano: 2022-06-14 / 19:03
  • Komentarzy: 0

  Kardiochirurdzy w USK wykonują operacje naczyń wieńcowych bez otwierania klatki piersiowej

  (Fot. USK Opole )

  Dzięki doposażeniu bloku operacyjnego w endoskopowy tor wizyjny kardiochirurdzy w USK wykonują operacje naczyń wieńcowych bez otwierania klatki piersiowej.


  Kardiochirurdzy z USK wykorzystują małoinwazyjne techniki do przeprowadzania zabiegów poprawiających ukrwienie serca. Dzięki doposażeniu bloku operacyjnego w endoskopowy tor wizyjny kardiochirurdzy w USK wykonują operacje naczyń wieńcowych bez otwierania klatki piersiowej.

  - Techniki endoskopowe wykorzystujemy głównie do pomostowania tętnic wieńcowych lub alternatywnie, do naprawczych zabiegów wymiany zastawki mitralnej trójdzielnej - wyjaśnia kierownik Oddziału i Kliniki Kardiochirurgii dr hab. n. med. Marek Cisowski, prof. UO. - Za nami pierwsze operacje wieńcowe, podczas których endoskopowo pobierane były by passy do tętnicy międzykomorowej przedniej, w następnym etapie zespalane już techniką klasyczną. W efekcie takiej operacji u pacjenta dochodzi do poprawy ukrwienia serca i zmniejszenia uciążliwych dolegliwości takich, jak osłabienie, zawroty głowy, ucisk za mostkiem czy płytki oddech.
  Pierwsza część zabiegu, przy użyciu toru endoskopowego, polega na wykonaniu niewielkiego cięcia w przestrzeni międzyżebrowej, bez otwarcia mostka, czego pacjenci boją się najbardziej.

  - Trzeba pamiętać, że coraz częściej leczymy chorych w podeszłym wieku, a więc zagrożonych osteoporozą, dodatkowo obciążonych otyłością, cukrzycą, czy niewydolnościami narządowymi. U takich pacjentów procesy gojenia przebiegają znacznie wolnej, a częstość występowania powikłań przy tego typu zabiegach jest większa - podaje prof. Cisowski.

  I wyjaśnia, że zastosowanie metody małoinwazyjnej sprawia, że powstaje niewielka rana, która na ogół goi się bez większych problemów. - Ryzyko komplikacji jest mniejsze, chorzy szybciej mogą wrócić do domu, mogą się aktywizować bez ograniczeń w pracach fizycznych, jakie nakładane są po sternotomii, czyli zabiegu z otwarciem klatki piersiowej - kontynuuje Marek Cisowski, zastrzegając, że jest to metoda uzupełniająca, którą można zastosować tylko w niektórych przypadkach choroby wieńcowej.

  Endoskopowy tor wizyjny z oprzyrządowaniem, zakupiony przez USK w Opolu, kosztował ponad pół miliona złotych. Został skalibrowany pod potrzeby kardiochirurgów.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".