• Autor: kam_ila
    • Wyświetleń: 8647
    • Dodano: 2022-06-11 / 08:56
    • Komentarzy: 2

    Pożar instalacji fotowoltaicznej w markecie w Izbicku

    Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w piątek rano w Izbicku. Kiedy zauważono pożar, z budynku ewakuowało się siedem osób. Na szczęście nikomu nic się nie stało.



    W piątek 10 czerwca o godzinie 09:29 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Strzelcach Opolskich otrzymał zgłoszenie o pożarze falownika instalacji fotowoltaicznej usytuowanej na budynku marketu handlowego w miejscowości Izbicko.

    - Do zdarzenia zadysponowano dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo- Gaśniczej oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej w Izbicku. Na miejsce pożaru udała się również grupa operacyjna KP PSP w Strzelcach Opolskich.
    Po dojeździe na miejsce zdarzenia Kierujący Działaniami Ratowniczymi ustalił, że doszło do zwarcia i zapalenia się skrzynki zabezpieczającej sterownik instalacji fotowoltaicznej oraz poinformował dyżurnego, że pożar został ugaszony przez właściciela za pomocą gaśnic proszkowych. Z budynku handlowego ewakuowało się siedem osób i nikt nie wymaga pomocy medycznej - relacjonuje Komenda Powiatowa PSP w Strzelcach Opolskich.

    Działania strażaków polegały na:
    - odłączeniu instalacji elektrycznej,
    - odłączeniu instalacji fotowoltaicznej,
    - rozebraniu części elewacji w celu zlokalizowania zarzewi ognia,
    - dogaszeniu pożaru elewacji przy użyciu jednego prądu wody w natarciu,
    - sprawdzeniu obiektu przy pomocy kamery termowizyjnej celem wykluczenia zarzewi ognia,
    - przewietrzeniu pomieszczeń sklepu oraz wykonaniu pomiaru na obecność gazów pożarowych w budynku.

    Instalacja fotowoltaiczna została wyposażona w rozłączniki bezpieczeństwa, które służą do załączania i rozłączania napięcia stałego pochodzącego z modułów fotowoltaicznych. Są sterowane automatycznie poprzez sieć prądu przemiennego. Celem ich jest rozłączenie obwodu prądu stałego w momencie przerwy w zasilaniu po stronie prądu przemiennego i automatyczne załączenie obwodu prądu stałego po przywróceniu zasilania prądu przemiennego.

    Taka sytuacja następuje w przypadku awarii sieci energetycznej lub umyślnego wyłączenia zasilania budynku, gdy istnieje zagrożenie pożarowe. Rozłączniki automatyczne nie wymagają obsługi, a dzięki umiejscowieniu ich w pobliżu modułów, dają dodatkową korzyść, polegającą na obniżeniu napięcia na trasach kablowych po stronie DC.

    Dla systemów fotowoltaicznych zalecane jest stosowanie zabezpieczeń podstawowych, do których zalicza się:
    1) zabezpieczenie przeciwporażeniowe,
    2) zabezpieczenie przeciwprzepięciowe,
    3) zabezpieczenie odgromowe,
    4) zabezpieczenie przeciążeniowe i zwarciowe.
    Dla zwiększenia bezpieczeństwa użytkowników i systemu fotowoltaicznego można stosować zabezpieczenia dodatkowe, między innymi zabezpieczenia przeciwpożarowe. Falownik, z uwagi na charakter swojej pracy, może również pełnić funkcje zabezpieczające.

    Zdjęcie (1/6)

    (Fot. KP PSP Strzelce Opolskie)

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-06-11 19:11:11 [89.67.142.*] id:1641394  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Ciekawe kto im tą instalację tak spartolił.

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-12-29 21:16:46 [90.156.124.*] id:1653956  
    siostra_brygida: Napisała postów [48030], status [VIP] Reputacja
    Papa Smerf...