• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1304
  • Dodano: 2022-06-05 / 13:40
  • Komentarzy: 15

  Homofobia na antenie Radia Maryja? Jest wniosek do KRRiT

  Fot.: Bart Staszewski/FB

  Podczas audycji, w której w rolę eksperta wcielił się bioetyk prof. Paweł Bortkiewicz, padły mocne słowa o LGBT. Aktywista Bart Staszewski chce ukarania stacji.

  Miesiąc Dumy
  "Czerwiec to Miesiąc Dumy LGBTQ+. Rozpoczynają się różnego rodzaju akcje, przedsięwzięcia. Ksiądz prof. z reguły dostarcza nam ciekawych faktów, spostrzeżeń ze świata, który nas zadziwia, o którym często możemy powiedzieć: przecież to jest po prostu obrzydliwe - tymi słowami gościa, Pawła Bortkiewicza, zapowiedział prowadzący "Aktualności dnia" w Radiu Maryja.

  Zaproszony duchowny na wstępie podkreślił, że w przypadku LGBTQ+ "mamy do czynienia z zaprzeczeniem piękna, dobra i miłości" i przedstawił swoją wersję genezy tzw. Pride Month, czyli Miesiąca Dumy, upamiętniającego utworzenie globalnego ruchu na rzecz praw osób homoseksualnych. Miało to związek z wydarzeniami, które w 1969 roku po interwencji policji rozegrały się w Stonewall Inn, popularnym klubie gejowskim w Nowym Jorku.

  Kontrowersyjne wypowiedzi księdza
  W dyskusji kapłan odniósł się również do kampanii polskiej edycji magazynu "Vogue", w której na okładce przedstawiono całujące się pary tej samej płci. Właśnie z tego powodu kilka dni temu w Warszawie doszło do aktu wandalizmu - mężczyzna sprayem zamalował plakaty przedstawiające wspomnianą okładkę.
  Bortkiewicz stwierdził, że takie zachowanie "świadczy o tym, że jeszcze nie ulegliśmy procesowi zatracenia orientacji w sferze wartości, w sferze tego, co jest normą, a co patologią, co jest dobre, a co złe".
  I dodał, że jest nie tylko homofobem, ale też transfobem. "Staram się, żeby ktoś mi wyjaśnił w sposób precyzyjny, na czym polega transgenderyzm czy transseksualizm" - mówił.

  Skarga do KRRiT
  Na słowa, które padły na antenie Radia Maryja, zareagowała Fundacja "Basta" na czele z Bartem Staszewskim. Celem organizacji jest działanie na rzecz rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, a w szczególności wspieranie w życiu publicznym osób LGBTQ+.

  "W związku ze skandaliczną audycją na antenie Radia Maryja i rozmową z ks. prof. Pawłem Bortkiewiczem - z 31 maja 2022 roku o godz. 13.10 - składamy do KRRiT wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego z powodu homofobicznej mowy nienawiści. Nie ma zgody na pogardę wobec LGBT+" - przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych Fundacja "Basta".

  Duży oddźwięk
  Bart Staszewski w rozmowie z serwisem WirtualneMedia.pl zaznaczył, że "biorący udział w audycji wielokrotnie obrażali społeczność LGBT+". Z kolei w wywiadzie udzielonym serwisowi NaTemat.pl tłumaczył: "Nikomu niczym nie zawiniłem. Żyję w tym kraju, płacę podatki, nie jestem karany, ale za to jestem sprowadzany do roli jakiegoś pasożyta społecznego. I to jest właśnie obrzydliwe". Staszewski oznajmił, że przykład traktowania ludzi nieheteroseksualnych idzie "z góry" - m.in. od polityków z partii rządzącej.

  "Niestety istnieje jakiś mityczny stereotyp geja czy lesbijki, którzy nic nie robią i są jedynie zagrożeniem dla rodziny. A my również mamy rodziny, jesteśmy osobami zarówno wierzącymi, jak i niewierzącymi. Jesteśmy policjantami, strażakami, hydraulikami, panią na kasie w sklepie" - dodał.

  I nadmienił, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma 30 dni na rozpatrzenie.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  ,
  reklama

  Powiązane materiały

  Polub nas!

  Chmura tagów

  Ogłoszenia