• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 890
  • Dodano: 2022-06-02 / 17:12
  • Komentarzy: 2

  Polscy lekarze szukają pracy w innych krajach. Kto nas będzie leczył?

  fot. Pixabay

  Lekarze znów masowo chcą wyjeżdżać z Polski. Tyle że tym razem nie z powodu pieniędzy. Trwa też ruch w drugą stronę. Polską służbę zdrowia zasilają zagraniczni lekarze.

  Żeby lekarze i lekarze dentyści mogli ubiegać się o uznanie ich kwalifikacji w innych krajach Unii Europejskiej, Naczelna Izba Lekarska musi wystawić im zaświadczenia o postawie etycznej. W 2020 roku wystawiła ich 279, w 2021 r. 286, a tylko do końca kwietnia tego roku lekarze pobrali już 224 dokumenty. Oznacza to, że czeka nas od dawna nienotowany wzrost liczby lekarzy wyjeżdżających z Polski.

  Zaostrzenie Kodeksu karnego
  Naczelna Izba Lekarska nie jest tym zaskoczona.

  - Od dawna alarmujemy o fatalnej kondycji systemu ochrony zdrowia w Polsce, przeciążeniu kadr medycznych i warunkach leczenia negatywnie wpływających na poczucie bezpieczeństwa pacjentów i lekarzy - powiedziała gazecieprawnej.pl Renata Jeziółkowska, rzeczniczka prasowa Naczelnej Izby Lekarskiej
  I podkreśliła, że...- Za szczególnie zniechęcającą do pracy w Polsce można uznać perspektywę zaostrzenie Kodeksu karnego, oznaczającą dla lekarzy groźbę bezwzględnej kary więzienia za nieumyślny błąd medyczny.

  Takie podejście stoi w sprzeczności z potrzebą wprowadzenia w naszym kraju systemu opartego na bezpieczeństwie leczenia, sprawdzającego się np. w Szwecji - określanego tam jako no-fault.

  - Założeniem takiego systemu jest koncentrowanie się nie na winie i karaniu, lecz na szybkiej rekompensacie dla pacjenta oraz możliwości jak najszybszej identyfikacji nieumyślnego błędu medycznego, a tym samym wyciągania wniosków, prowadzących do eliminowania błędu w przyszłości - wyjaśnia w rozmowie z gazetaprawna.pl Renata Jeziółkowska.

  Z zagranicznym dyplomem
  Na szczęście trwa też ruch w drugą stronę. Jak powiedział w Polskim Radiu minister zdrowia Adam Niedzielski, w ostatnim roku do Polski przyjechało ponad 1600 lekarzy z zagranicy, w tym 800 z Ukrainy. W jego ocenie to realne wzmocnienie polskiego systemu ochrony zdrowia.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-06-03 06:10:01 [165.225.72.*] id:1640570  
  dontomasso: Napisał postów [4019], status [VIP] Reputacja
  niech izby lekarskie i inne instytucje skoncza pierniczyc ze chca dobra polskiego pacjeta!!! wyjezdzaja ci lekarze ktorzy chca faktycznie pacjetowi pomoc a nie moga bo system i wytyczne procedury im na to nie pozwalaja. co z tego ze mamy naplyw z zagranicy. toc to rzeznicy w bialych kitlach, zrobia wszystko co im sie zaleci "dla dobra pacjeta"

  Nick:
  Treść:
  2022-06-03 00:22:46 [83.26.77.*] id:1640566  
  freeman: Napisał postów [937], status [stały bywalec] Reputacja
  Karać zamiast podnosić kwalifikacje i doposażać personel medyczny. Może od razu wprowadzić jedyne świadczenie refundowane pn. eutanazja?

  Nick:
  Treść: