• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 676
  • Dodano: 2022-05-24 / 16:40
  • Komentarzy: 0

  Zamiast mandatu kwaśna cytryna - fotelik zapięty, buziak uśmiechnięty!

  (Fot. KPP Krapkowice)

  Coroczne obchody "Dni Bezpiecznego Przedszkola", które przypadają 23-25 maja i w tym roku nie mogły się odbyć bez udziału policjantów z powiatu krapkowickiego. Rozpoczęły one akcję "Jestem bezpieczny, jeżdżę w foteliku", której na celu jest sprawdzenie czy dzieci są przywożone do przedszkola we właściwy sposób. W nagrodę kierowcy otrzymali zawieszkę do samochodu. Jednak jeżeli popełnili wykroczenie, zamiast mandatu otrzymywali plasterek cytryny.

  Obchody "Dni Bezpiecznego Przedszkola" każdego roku cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Rolą policjantów przy tym przedsięwzięciu jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci, które nie zawsze wiedzą co dla nich jest dobre - tu zawsze z pomocą przychodzą policjanci.

  W tym przypadku z inicjatywą organizacji pomysłu zgłosiła się dyrektor Publicznego Przedszkola nr 5 w Zdzieszowicach. Sprawa dotyczyła sprawdzenia czy dzieci są odpowiednio przewożone w fotelikach do przedszkola, ponieważ akcja "Jestem bezpieczny, jeżdżę w foteliku" jest skierowana do wszystkich osób, jednakże najbardziej tyczy się tych najmłodszych.

  Policjanci podczas akcji przeprowadzili ponad 60 kontroli drogowych, w których ujawnili 20 dzieci, które były przewożone w nieodpowiedni sposób. W ramach kary kierujący pojazdami, którzy nie przestrzegali obowiązujących przepisów musieli zjeść plasterek cytryny. Natomiast osoby, które jechały zgodnie z przepisami otrzymywały zawieszkę do swojego samochodu.

  Przypominamy!

  Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu muszą jeździć w fotelikach bądź urządzeniach podtrzymujących.

  Są jednak wyjątki od tej reguły:

  - obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.

  - jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a ze względu na wagę i wzrost dziecka uniemożliwiony jest zakup fotelika, może ono podróżować z zapiętymi pasami na tylnym siedzeniu pasażera.

  - jeśli w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik, a podróżuje troje dzieci, jedno może podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika lub podkładki, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata;

  - dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej czy karetką.

  Należy pamiętać, że fotelik na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Trzeba ją najpierw wyłączyć. Przepisy nakładają również obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zainstalowanym zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującym w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

  Jako kierowcy zadbajmy o bezpieczeństwo wszystkich podróżujących samochodem. Niech każdy z pasażerów ma zapięte pasy, a dzieci podróżują w wymaganych fotelikach bezpieczeństwa
  reklama

  Więcej zdjęć

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".