• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1710
  • Dodano: 2022-05-21 / 08:36
  • Komentarzy: 3

  Jazda po lesie kosztuje! Od 500 zł wzwyż

  fot. Lasy Państwowe

  To, że po lesie nie można jeździć pojazdami silnikowymi, teoretycznie kierowcy wiedzą. Praktycznie wielu z nich lubi sobie poszaleć między drzewami. Straż leśna nie jest bezradna: ma bat w postaci nowego taryfikatora mandatów.

  Przykładów na to jest wiele. Jedną z takich historii opisał Infor. Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Babki razem z policjantami złapali dwóch kierowców quadów. I byli mało wyrozumiali dla kierowców-piratów. Jeden z nich za wjazd pojazdem silnikowym do lasu dostał 500 zł mandatu. Drugi miał jeszcze mniej szczęścia - odebrał mandat w wysokości 1500 zł. Bo - jak się okazało - jego prawo jazdy nie obejmowało tego typu quadów.

  Jeszcze inną historię przywołał serwis motovoyager.net - akcję Jesień 21. Została przeprowadzona w nadleśnictwach Strzyżów i Kołaczyce. Funkcjonariusze ukarali wtedy mandatami w wysokości 1000 zł 3 kierujących, a 5 osób pouczyli. Takie akcje są przeprowadzone w całym kraju.

  Również w tym roku doszło w lasach do kilku niebezpiecznych zdarzeń z udziałem motocyklistów i quadowców. Na przykład 6 kwietnia podczas nielegalnego rajdu w okolicach Strzyżowa kierowca czterokołowca próbował staranować strażnika leśnego.

  Leśnicy w walce ze zmotoryzowanymi nie są jednak osamotnieni. Ich działania wspiera policja, która używa m.in. dronów. Taka akcja z powodzeniem została przeprowadzona w maju w okolicach nadleśnictw Kielce, Pińczów i Chmielnik. Zatrzymano wtedy 5 motocyklistów i jednego quadowca.

  Przypomnijmy zatem, że zgodnie z ustawą o lasach w Polsce nie można poruszać się pojazdami silnikowymi po lesie. Ten zakaz wzmacnia konkretna sankcja zapisana w Kodeksie wykroczeń. W artykule 161 czytamy m.in:
  Kto, nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu, wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny.

  Ile wynosi teraz mandat za jazdę po lesie? Według nowego taryfikatora, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku - 500 zł. Ale sprawa może być też skierowana przez straż leśną do sądu. A sędzia może ukarać kierowcę grzywną wynoszącą nawet 30 tys. zł.

  Legalnie można jeździć po lesie tylko w dwóch przypadkach. Takie prawo mają po pierwsze pojazdy do tego uprawnione, które np. transportują drewno. Po drugie - poruszanie się motorowerem, samochodem, motocyklem czy quadem jest dopuszczalne w lesie, ale wyłącznie drogami publicznymi.

  Szymon Godyla Szymon Godyla Szymon Godyla
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-21 16:06:19 [89.67.3.*] id:1639544  
  DonPedro69: Napisał postów [10767], status [VIP] Reputacja
  Każdy kto choć raz był w lesie zapewne widział różne znaki na jego wstępie. Każda droga przed lasem ma jakiś znak. Każdy WIE, że po lesie jeździć pojazdami mechanicznymi nie może (chyba że ma jakieś konkretne zezwolenie). Daltego za takie wykroczenie narażające las na pożary i spustoszenie powinno się surowo karać. Las jest dla wszystkich, ale na pewno nie dla idiotów.

  Nick:
  Treść:
  2022-05-21 14:41:26 [46.134.106.*] id:1639542  
  [moderacja]: Napisał postów [5093], status [Szycha] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść:
  2022-05-21 14:04:34 [46.134.106.*] id:1639541  
  [moderacja]: Napisał postów [5093], status [Szycha] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść: