• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 2192
  • Dodano: 2022-05-19 / 16:29
  • Komentarzy: 0

  Małpia Ospa rozprzestrzeniła się! Już kilkadziesiąt przypadków w Europie

  (Fot. Wikipedia)

  Pierwsi alarm podnieśli Brytyjczycy, kiedy zdiagnozowano ten rzadki przypadek u pacjenta, który przyleciał z Nigerii. W Europie w ciągu dwóch tygodni zdiagnozowano już kilkadziesiąt zakażeń.


  Według National Health Service, ospa małpia jest przenoszona głównie przez dzikie zwierzęta w zachodniej lub środkowej części Afryki. Od zwykłej ospy odróżnia ją obrzęk węzłów chłonnych. "Ospa małp" jest rzadką infekcją wirusową, która nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. Jest to zwykle łagodna, samoograniczająca się choroba i większość osób wraca do zdrowia w ciągu kilku tygodni. Jednak u niektórych osób mogą wystąpić poważne komplikacje.

  Pierwszy przypadek zakażenia "małpią ospą" miał miejsce 7 maja. Dotyczył mężczyzny, który odbył podróż z Nigerii, gdzie prawdopodobnie zaraził się infekcją, przed podróżą do Wielkiej Brytanii. W środę 18 maja Hiszpania poinformowała, że ma osiem podejrzeń zakażenia. Późnym popołudniem liczba ta wzrosła do 23 przypadków - przekazały władze sanitarne regionu Madrytu. W Portugalii potwierdzono 5 z 20 podejrzanych infekcji, a stan wszystkich chorych jest stabilny. Wszyscy są też mężczyznami i mieszkają w rejonie Lizbony i doliny Tagu.

  Pierwsze przypadki raportują również kraje za Oceanem. Chorzy pojawili się już w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych.

  - Infekcja może się rozprzestrzeniać, gdy ktoś ma bliski kontakt z zarażoną osobą; jednak istnieje bardzo niskie ryzyko przeniesienia na ogólną populację. Zarażony pacjent jest objęty opieką w specjalistycznym oddziale chorób zakaźnych w Guy's and St Thomas' NHS Foundation Trust w Londynie - podkreśla Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia.

  Ospa małpia została po raz pierwszy odkryta w 1958 roku, a pierwszy odnotowany przypadek u człowieka miał miejsce w Demokratycznej Republice Konga w roku 1970. Pierwsze, poza Afryką, przypadki u ludzi stwierdzono w USA w 2003 roku. Wtedy zdiagnozowano 47 przypadków zakażeń. Mniejszą epidemię odnotowano również w Wielkiej Brytanii w 2018 roku.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".