• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 761
  • Dodano: 2022-05-18 / 19:25
  • Komentarzy: 1

  Uważaj na wiadomości od szefa. To złodzieje chcą przejąć twoje pieniądze!

  (Fot. iStock)

  Na urządzenia z systemem Android rozsyłane są sms-y z zainfekowanym linkiem. Przestępcy podszywają się pod zaufane osoby.

  Jeśli komuś wydaje się, że oszustom kończą się pomysły na wyłudzanie pieniędzy, może być w dużym błędzie. Eksperci od pozyskiwania naszych danych ruszyli niedawno z kolejną kampanią. Na telefony Polaków przychodzą wiadomości sms, które rzekomo mają informować o konieczności odsłuchania wiadomości z poczty głosowej. Żeby uśpić czujność swoich ofiar, cyberprzestępcy wskazują, że nagranie pochodzi od osób, które trudno jest zignorować, np. lekarza, szefa lub z banku.

  Do każdej tego typu wiadomości dołączony jest link, który teoretycznie prowadzić ma do wspomnianej w treści wiadomości. W rzeczywistości jego użycie powoduje zainfekowanie urządzenia złośliwym oprogramowaniem typu Flubot. Jest to narzędzie, które pozwala cyberprzestępcom przechwytywać informacje wprowadzane do urządzenia. Chodzi m.in. o loginy i hasła do bankowości elektronicznej. Nietrudno się domyślić, że osoby trzecie - będąc w ich posiadaniu - mogą bez naszej wiedzy dysponować pieniędzmi zgromadzonymi na rachunku bankowym, narażając nas jednocześnie na utratę wszystkich oszczędności.

  O zagrożeniu informował na Twitterze Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego. W poście udostępnione zostały również zrzuty ekranu przedstawiające przykładowe wiadomości od przestępców.

  Jak reagować?
  Jeśli cyberprzestępcom uda się uśpić naszą czujność i nieświadomie przekażemy im wrażliwe dane, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem, aby uruchomić procedury bezpieczeństwa. Incydenty tego typu warto zgłosić również na stronie CERT Polska lub telefonicznie pod numerem 799 448 084 (można przesłać zrzuty ekranu w formie mms-a). Jeśli dojdzie do utraty pieniędzy lub zaciągnięcia zobowiązań z wykorzystaniem danych ofiary, należy zgłosić się do policji i opisać sytuację.


  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-19 00:37:45 [83.10.139.*] id:1639350  
  Bodziulla: Napisał postów [1764], status [Szycha] Reputacja
  Szef czy boss czy manager dzwoni, nie pisze sms-a. Ogólnie taka wiadomość oznacza czy możesz "przyjść".

  Nick:
  Treść: