- Autor: News4media
- Wyświetleń: 845
- Dodano: 2022-05-18 / 11:46
- Komentarzy: 1
Jak epidemia wpłynęła na jakość opieki zdrowotnej? SONDAŻ
W ciągu ponad dwóch lat pandemii opieka zdrowotna w Polsce mierzyła się z poważnymi wyzwaniami. Odczuwali to zarówno pacjenci, jak i personel medyczny.
Z powodu ograniczenia kontaktów międzyludzkich konieczne było m.in. wprowadzenie teleporad. Pod znakiem zapytania stanęły też niektóre zabiegi i operacje pacjentów. Część oddziałów szpitalnych przekształcono na covidowe, a lekarze zostali oddelegowani do opieki nad tysiącami pacjentów zakażonych wirusem. Medyczna rzeczywistość w bardzo krótkim czasie przeszła ogromną transformację.
Od poniedziałku 16 maja - zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - w Polsce nie mamy już stanu epidemii. Zastąpił ją stan zagrożenia epidemicznego. Dlatego firma United Surves na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" poprosiła Polaków, żeby ocenili, czy pandemia wpłynęła na jakość i dostępność opieki zdrowotnej. Uczestnicy badania mieli do wypełnienia 3 ankiety.
W pierwszej z nich odpowiedzieli na pytanie:
Czy Panu/i lub komuś z bliskiego otoczenia podczas pandemii z powodu ograniczonej dostępności do lekarzy pogorszył się stan zdrowia lub zbyt późno zdiagnozowano chorobę?
Zdecydowana większość - bo aż 73,8 proc. respondentów - nie spotkała się z tego typu utrudnieniami. Twierdząco odpowiedziało zaś 22,8 proc. zainteresowanych. Pozostali (3,4 proc.) wybrali odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".
W drugiej ankiecie pytanie brzmiało:
Jak na podstawie doświadczeń własnych i bliskiego otoczenia ocenia Pan/i dostępność opieki zdrowotnej (lekarzy i otoczenia)?
Ponad połowa respondentów (52,6 proc.) uważa, że w ich odczuciu nic się nie zmieniło. 42,3 proc. z nich twierdzi, że jakość opieki jest gorsza niż przed koronawirusem. Zaledwie 1,9 proc. badanych zauważyło pozytywne zmiany. Pozostali (3,2 proc.) nie umieli wskazać jednoznacznej odpowiedzi.
W ostatniej części sondy jej autorzy chcieli dowiedzieć się, czy
z powodu ograniczonej dostępności do lekarza lub badań medycznych, ankietowani zmuszeni byli choć raz skorzystać z prywatnej opieki zdrowotnej.
Tu opinie podzieliły się niemal po połowie: 48,3 proc. pacjentów odpowiedziało, że wystąpiła taka potrzeba. 51,2 proc. z pytanych nie zetknęło się z podobną koniecznością. 0,4 proc. stanowiły osoby niezdecydowane.
Wydarzenia pod patronatem portalu
Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.
Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".
Najczęściej czytane
Powiązane materiały
Polub nas!
Chmura tagów
Ogłoszenia
Zgodnie z art. 173 ustawy Prawa Telekomunikacyjnego informujemy, że przeglądając tę stronę wyrażasz zgodę
na zapisywanie na Twoim komputerze niezbędnych do jej poprawnego funkcjonowania plików
cookie.
Więcej informacji na temat plików cookie znajdziecie Państwo na stronie
polityka prywatności.
Kliknij tutaj, aby wyrazić zgodę i ukryć komunikat.
DonPedro69: Napisał postów [11148], status [VIP]
Moim zdanie to zależy czy z NFZ czy za kasę. Z NFZ - dramat! A o stomatologii to nawet szkoda gadać - tylko kasa się liczy :(