• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 711
  • Dodano: 2022-05-18 / 11:46
  • Komentarzy: 1

  Jak epidemia wpłynęła na jakość opieki zdrowotnej? SONDAŻ

  W ciągu ponad dwóch lat pandemii opieka zdrowotna w Polsce mierzyła się z poważnymi wyzwaniami. Odczuwali to zarówno pacjenci, jak i personel medyczny.

  Z powodu ograniczenia kontaktów międzyludzkich konieczne było m.in. wprowadzenie teleporad. Pod znakiem zapytania stanęły też niektóre zabiegi i operacje pacjentów. Część oddziałów szpitalnych przekształcono na covidowe, a lekarze zostali oddelegowani do opieki nad tysiącami pacjentów zakażonych wirusem. Medyczna rzeczywistość w bardzo krótkim czasie przeszła ogromną transformację.

  Od poniedziałku 16 maja - zgodnie z zapowiedzią ministra zdrowia Adama Niedzielskiego - w Polsce nie mamy już stanu epidemii. Zastąpił ją stan zagrożenia epidemicznego. Dlatego firma United Surves na zlecenie RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" poprosiła Polaków, żeby ocenili, czy pandemia wpłynęła na jakość i dostępność opieki zdrowotnej. Uczestnicy badania mieli do wypełnienia 3 ankiety.

  W pierwszej z nich odpowiedzieli na pytanie:
  Czy Panu/i lub komuś z bliskiego otoczenia podczas pandemii z powodu ograniczonej dostępności do lekarzy pogorszył się stan zdrowia lub zbyt późno zdiagnozowano chorobę?
  Zdecydowana większość - bo aż 73,8 proc. respondentów - nie spotkała się z tego typu utrudnieniami. Twierdząco odpowiedziało zaś 22,8 proc. zainteresowanych. Pozostali (3,4 proc.) wybrali odpowiedź "nie wiem/trudno powiedzieć".

  W drugiej ankiecie pytanie brzmiało:
  Jak na podstawie doświadczeń własnych i bliskiego otoczenia ocenia Pan/i dostępność opieki zdrowotnej (lekarzy i otoczenia)?

  Ponad połowa respondentów (52,6 proc.) uważa, że w ich odczuciu nic się nie zmieniło. 42,3 proc. z nich twierdzi, że jakość opieki jest gorsza niż przed koronawirusem. Zaledwie 1,9 proc. badanych zauważyło pozytywne zmiany. Pozostali (3,2 proc.) nie umieli wskazać jednoznacznej odpowiedzi.

  W ostatniej części sondy jej autorzy chcieli dowiedzieć się, czy
  z powodu ograniczonej dostępności do lekarza lub badań medycznych, ankietowani zmuszeni byli choć raz skorzystać z prywatnej opieki zdrowotnej.

  Tu opinie podzieliły się niemal po połowie: 48,3 proc. pacjentów odpowiedziało, że wystąpiła taka potrzeba. 51,2 proc. z pytanych nie zetknęło się z podobną koniecznością. 0,4 proc. stanowiły osoby niezdecydowane.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-18 11:54:15 [89.67.3.*] id:1639252  
  DonPedro69: Napisał postów [10220], status [VIP] Reputacja
  Moim zdanie to zależy czy z NFZ czy za kasę. Z NFZ - dramat! A o stomatologii to nawet szkoda gadać - tylko kasa się liczy :(

  Nick:
  Treść: