• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 2722
  • Dodano: 2022-05-07 / 14:49
  • Komentarzy: 3

  Top 5: rośliny, których zapach odstraszy muchy

  (Fot. iStock)

  Są łatwe w uprawie i na dodatek dzięki nim przestrzeń jest piękniejsza. Niektóre można jeść, inne przynoszą spokój i wyciszenie. Najważniejsze jednak, że odstraszają muchy.

  Po długiej, zimowej przerwie w końcu kwitną kwiaty, zielenią się drzewa, z ogródków dochodzi zapach grilla. W domach zaś pojawiają się nieproszeni goście - muchy. W sklepach są oczywiście dostępne środki, które pomagają je odstraszyć. Możemy też biegać po domu ze specjalną łapką albo ścierką, ale znamy na to łatwiejszy, przyjemniejszy i całkowicie naturalny sposób. Wystarczy odpowiednio dobrać rośliny i pozwolić zadziałać ich olejkom eterycznym. Oto kilka naszych propozycji...

  Pelargonia pachnąca (anginka)
  Doskonale odnajdzie się w ogrodzie, w domu i na balkonie. Podlewanie tej rośliny powinno być umiarkowane, bo jest wrażliwa zarówno na przesuszenie, jak i przelanie, przy czym lepiej poradzi sobie z tym pierwszym. Najlepszym miejscem uprawy będzie to, które da kwiatom dużo słońca. Podłoże może być uniwersalne, jednak konieczne jest zastosowanie na dnie doniczki drenażu.

  Mięta pieprzowa
  Pięknie pachnie i może posłużyć do przygotowywania orzeźwiających napojów. Miętę pieprzową wysiewamy od marca do maja w doniczkach. Żeby rosła piękna i obfita, wymaga temperatury od 12 do 20 st. C. Nie lubi nadmiernego podlewania, a jej korzenie łatwo gniją. Dlatego konieczne jest zastosowanie warstwy drenażowej. Aby mogła dalej się rozkrzewiać, należy odcinać górne części gałązek (nie obrywamy samych listków).

  Lawenda wąskolistna
  Oprócz tego, że odstraszy muchy, przyniesie też ukojenie zszarganym nerwom. Podobnie jak poprzednicy - lawenda potrzebuje dobrego drenażu, najlepiej z kawałków ceramiki. Po przesadzeniu do właściwych doniczek należy ją obficie podlać, jednak w późniejszym czasie wymaga jedynie regularnego zwilżania podłoża. Może być hodowana w domu, na balkonie i w ogrodzie. Obfite kwitnienie zapewni jej jednak słoneczne stanowisko.

  Palczatka (trawa) cytrynowa
  Wiosna to najlepszy moment na jej wysiewanie, czego efekty mogą być widoczne już nawet po trzech tygodniach. Jest to roślina wieloletnia. W sezonie letnim wymaga regularnego podlewania, zimą zaś jej zapotrzebowanie na wodę jest niewielkie. W domowej uprawie najlepiej poczuje się ustawiona na słonecznym parapecie. Roślina ma wiele właściwości zdrowotnych, dlatego warto włączyć ją również do codziennej diety.

  Bazylia pospolita
  W każdym domu swoje miejsce odnajdzie też bazylia. Wysiewamy ją na początku wiosny i regularnie podlewamy, nie dopuszczając do zbyt dużej wilgoci - jest bardzo podatna na gnicie. Nie lubi ostrego słońca, które powoduje żółknięcie liści. Poradzi sobie w uniwersalnym podłożu, ale wymaga osłonięcia swoich liści od wiatru. Intensywnie pachnie i smakuje, dlatego z powodzeniem urozmaici również ciepłe posiłki lub kanapki.


  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-09 01:11:12 [46.134.115.*] id:1638608  
  liberty: Napisał postów [4262], status [Szycha] Reputacja
  Kto ma koty w domu ten nie boi się much XD

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [2]
  2022-05-09 06:58:54 [89.187.170.*] id:1638615  
  neo: Napisał postów [1725], status [Szycha] Reputacja
  Wystarczy się częściej myć. I zmieniać wodę.
  2022-05-09 12:47:00 [5.184.247.*] id:1638652  
  liberty: Napisał postów [4262], status [Szycha] Reputacja
  Powiedz to warszawiankom którzy musza oszczędzać wodę bo trzask połączył im opłaty za smieci ze zużyciem wody wiec płaca krocie za wodę...