• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1455
  • Dodano: 2022-05-05 / 19:02
  • Komentarzy: 2

  Zwolnienia po teleporadach niezgodne z prawem? ZUS wzywa lekarzy do wyjaśnień

  (Fot. iStock)

  W sieci rozgorzała dyskusja pomiędzy lekarzami a Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Wszystko przez kontrole zwolnień wystawianych w czasie teleporad.

  ZUS bierze pod lupę porady lekarskie udzielane na odległość, których wynikiem były wystawione zwolnienia. Przepisy prawa skonstruowane są bowiem w sposób pozostawiający wątpliwości co do ich zasadności.

  - ZUS zarzucił mi brak badania przedmiotowego, przy czym zaznaczono w dokumentacji, że wizyta odbyła się w systemie teleporady. Trudno jest wykonać badanie przedmiotowe przez telefon - taką informacją podzielił się jeden z lekarzy na facebookowym profilu Porozumienia Rezydentów. Jak opisuje portal rynekzdrowia.pl, ZUS miał zakwestionować wszystkie zwolnienia lekarskie wystawione przez niego w czasie teleporad.

  Podobnych przypadków jest wiele. ZUS wzywa specjalistów do wyjaśniania nieprawidłowości, wskazując, że w dokumentach dotyczących zdalnego wystawiania zwolnień brakuje opisów badania przedmiotowego. Lekarze pytają: Jak zbadać pacjenta, nie mając z nim styczności? Niektórzy decydują się na zasięgnięcie pomocy prawników - stawka jest bowiem wysoka: w przypadku nienależytego wykonania obowiązków, lekarzowi może zostać czasowo odebrane upoważnienie do wystawiania zaświadczeń lekarskich.

  ZUS odpowiada
  Do otwartej dyskusji na Twitterze włączył się sam ZUS:- Lekarz może wystawić zwolnienie lekarskie pod warunkiem, że jest w stanie rzetelnie ocenić stan zdrowia pacjenta. W przypadku teleporady wymaga to wnikliwego wywiadu medycznego. Skontrolować możemy każde zwolnienie lekarskie, w tym także e-ZLA wystawione podczas teleporady - czytamy w jednym z wpisów.- Lekarz występuje do ZUS o upoważnienie do wystawiania zwolnień lekarskich. Zobowiązuje się przy tym, że będzie przestrzegał zasad orzekania o czasowej niezdolności do pracy. Dlatego mamy prawo to sprawdzić, jeśli są wątpliwości. Sama kontrola nie oznacza zakwestionowania e-ZLA - odpowiadają też przedstawiciele instytucji w komentarzach.

  Lekarze oburzeni
  Po tym, jak ZUS zabrał głos w sprawie, oburzeni lekarze zaczęli wskazywać, że podważane są ich kompetencje.- Lekarz zawsze rzetelnie ocenia stan swojego pacjenta, na tym polega jego praca. Skontrolować możecie co Wam się podoba. Zastanawia mnie jedynie rzetelność takiej kontroli, zwłaszcza w przypadku teleporady. Zakwestionowanie zasadności zwolnienia to podważanie kompetencji lekarza - pisze na Twitterze Marcin Zasadowski.

  - Zawsze oceniamy rzetelnie stan zdrowia. W zasadzie to darmowa praca dla ZUS: generuje mnóstwo problemów, zabiera cenny czas, a zamiast dziękuję i zapłaty są kary i kontrole... może lepiej zrobi to urzędnik na podstawie lekarskich orzeczeń o stanie zdrowia - dodaje z kolei inny użytkownik.- Zawsze możemy odstąpić od tego przywileju, z którego wynikają dla nas jedynie konsekwencje i kary - napisała Anna Bazydło.

  Furtka w prawie
  Jak ocenia w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Tomasz Zieliński, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, które zrzesza lekarzy rodzinnych, do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej już na początku pandemii zostało skierowane zapytanie o rzeczoną kwestię. W odpowiedzi specjaliści mogli przeczytać m.in.:

  "W przypadku ustalenia, że zaświadczenie lekarskie zostało wystawione po przeprowadzeniu badania we wskazany sposób, ocena prawidłowości jego wystawienia powinna zostać dokonana indywidualnie i uwzględniać w szczególności rodzaj schorzenia, dostępne środki komunikacji z pacjentem oraz udokumentowanie badania".- I faktycznie, to stwierdzenie to furtka pozostawiona ZUS dla prowadzenia kontroli - przyznał w rozmowie z portalem Zieliński.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-05 20:49:06 [5.172.238.*] id:1638378  
  opolaninn: Napisał postów [2224], status [Szycha] Reputacja
  Wszystko w tym kraju wprowadzane przez PiS jest nie legalne !

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-05-06 10:00:21 [31.0.33.*] id:1638405  
  wojtasoks: Napisał postów [9880], status [VIP] Reputacja
  Państwo wprowadza prawo które to samo państwo podważa. PiS w pigułce.