• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1034
  • Dodano: 2022-05-04 / 12:58
  • Komentarzy: 1

  Polacy chcą pracować zdalnie. Rząd zapali im zielone światło

  (Fot. iStock)

  Jeśli te zmiany wejdą w życie, to prac zdalna przestanie być przywilejem. Ucieszą się szczególnie rodzice najmłodszych dzieci.J

  Rząd pracuje nad nowelizacja Kodeksu pracy. Chce to zrobić przed końcem września. Nowe przepisy mają wejść w życie trzy miesiące po zniesieniu stanu epidemii w Polsce. A to - jak zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski - stanie w połowie maja. Pojęcie pracy zdalnej ma zastąpić obowiązującą obecnie telepracę.

  Co się zmieni?
  Najważniejszą z planowanych zmian jest rozwiązanie, które umożliwi niektórym osobom pracę we wskazanym wcześniej miejscu poza zakładem zatrudnienia. Pracodawca nie będzie mógł odmówić m.in. rodzicom wychowującym dzieci poniżej 4 roku życia, ciężarnym czy niepełnosprawnym. Oczywiście tylko wtedy, kiedy specyfika pracy na to pozwoli.

  Co więcej - szef będzie zobowiązany również do pokrycia kosztów eksploatacyjnych związanych z pracą. Mieszczą się w nich m.in. zużyta energia elektryczna, konserwacja narzędzi czy naprawa urządzeń potrzebnych do pracy. Szczegółowe zasady mają być wypracowane z przedstawicielami związków zawodowych lub zawarte w wewnętrznych regulaminach firm.

  Polacy nie chcą wracać do biur
  Doświadczenie pracy zdalnej w czasie pandemii całkowicie zmieniło jej postrzeganie przez polskich pracowników - czytamy na stronie Business Insider. Nie chcemy wracać do biur, a możliwość wykonywania obowiązków służbowych z domu nie jest już benefitem, a koniecznością, jeśli pracodawca chce zachować pozycję na rynku pracy. Potwierdzają to m.in. pośrednicy pracy oraz eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

  - To wyzwanie, z którym mierzyć będzie się nie tylko Polska. Napięcie na linii pracownik-pracodawca pojawi się w tych sektorach, gdzie praca zdalna się upowszechniła, czyli przede wszystkim w dużych miastach i wśród tzw. białych kołnierzyków - powiedział portalowi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora w PIE.Według ubiegłorocznych danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu pracę zdalną wykonywało zaledwie 6,8 proc. zatrudnionych. Statystyki te mogłyby być jednak zupełnie inne, gdyby nowe przepisy uczyniły z niej obowiązek, a nie - jak dotychczas - przywilej wynikający z dobrej woli pracodawcy.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-05-05 07:58:31 [31.0.36.*] id:1638294  
  wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
  Po 2 latach pracy zdalnej w wielu firmach nasz rząd to ureguluje. A jak chcą to potrafią przepchać ustawę przez cały proces legislacyjny w 24h. Widocznie jak chodzi o wygodę obywateli to nie mają takiego ciśnienia.

  Nick:
  Treść: