• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1741
  • Dodano: 2022-05-04 / 15:46
  • Komentarzy: 3

  Minister Edukacji wprowadzi nieodpłatną godzinę "czarnkową". Jakie zmiany w Karcie Nauczyciela?

  (Fot. Archiwum)

  "Godzina czarnkowa" czyli inaczej "konsultacje dla uczniów i ich rodziców" to pomysł, który zajmuje jeden z punktów nowelizacji w Karcie nauczyciela. Nowe rozwiązanie zobowiąże nauczyciela do wygospodarowania w tygodniu 1 godziny, a w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż 1/2 etatu - 1 godziny na 2 tygodnie, na "konsultacje dla uczniów i ich rodziców".


  Opis projektu znalazł się w "Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów". Minister edukacji Przemysław Czarnek zapowiedział pojawienie się takiego projektu już kilka tygodni temu.

  Projekt przewiduje też zmiany dotyczące awansu zawodowego, który ma zostać "uproszczony i odbiurokratyzowany". Zlikwidowany zostanie stopień nauczyciela stażysty i nauczyciela kontraktowego. Proponuje się, aby stopień nauczyciela mianowanego był pierwszym stopniem awansu, o który będzie ubiegał się nauczyciel.

  Za realizację dodatkowej godziny "czarnkowego" nauczyciel nie otrzyma dodatkowego wynagrodzenia.

  - Obowiązujące przepisy nie wyszczególniają wszystkich zajęć realizowanych przez nauczyciela w ramach tej części czasu pracy, lecz wskazują tylko niektóre z nich. W związku z potrzebą zagwarantowania uczniom i ich rodzicom możliwości konsultacji z nauczycielem, ta część czasu pracy nauczyciela zostanie doprecyzowana poprzez wskazanie, że w jej ramach nauczyciel będzie obowiązany do dostępności w szkole w wymiarze 1 godziny na tydzień, a w przypadku nauczyciela zatrudnionego w wymiarze niższym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć - w wymiarze 1 godziny na 2 tygodnie. W czasie dostępności w szkole, odpowiednio do potrzeb, nauczyciel będzie prowadził konsultacje dla uczniów lub wychowanków lub ich rodziców - czytamy w opisie projektu.

  To nie wszystkie zmiany, które chce wprowadzić Czarnek. Przez pierwsze dwa lata pracy w szkole, nauczyciel ma być zatrudniony na umowie na czas określony. Dopiero po tym okresie oraz uzyskaniu co najmniej dobrej oceny pracy otrzyma umowę na czas nieokreślony. To wyjątkowo niekorzystne rozwiązanie dla absolwentów, które na pewno nie sprawi, że szkoła stanie się dla nich atrakcyjnym pracodawcą.

  Z nowym awansem powiązana będzie nowa ocena pracy. - Projekt ustawy przewiduje powiązanie oceny pracy ze ścieżką awansu zawodowego nauczycieli, co pozwoli na szerszy ogląd bieżącej pracy nauczycieli ubiegających się o stopnie awansu zawodowego. Ocena pracy będzie dokonywana obligatoryjnie w drugim oraz ostatnim roku przygotowania do zawodu nauczyciela. Uzyskanie co najmniej dobrej oceny pracy będzie warunkiem zatrudnienia na czas nieokreślony oraz uzyskania stopnia nauczyciela mianowanego. Warunkiem uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego będzie posiadanie co najmniej bardzo dobrej oceny pracy. Ocena pracy nauczyciela ubiegającego się o stopień nauczyciela dyplomowanego będzie dokonywana na jego wniosek - czytamy w opisie projektu.
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-09-25 18:05:28 [83.30.17.*] id:1648344  
  [moderacja]: Napisał postów [5953], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść:
  2022-05-04 20:03:42 [83.30.29.*] id:1638275  
  [moderacja]: Napisał postów [5953], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-05-04 20:06:55 [83.30.29.*] id:1638276  
  [moderacja]: Napisał postów [5953], status [VIP] Reputacja
  [moderacja]
  [-5]