• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1423
  • Dodano: 2022-04-28 / 15:29
  • Komentarzy: 0

  Potwierdzony przypadek ptasiej grypy u człowieka. Czeka nas nowa epidemia?

  (Fot. iStock)

  Zakażony pacjent to czteroletni chłopiec z Chin. Wcześniej chorobę wykrywano nie tylko u ptaków, ale również u koni, psów i fok. U człowieka stwierdzono ją po raz pierwszy .

  Agencja prasowa Reuters podała w środę, że w chińskiej prowincji Henan potwierdzony został pierwszy w historii przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy (H3N8). Chorym okazał się czterolatek, którego rodzice prowadzą domową hodowlę kurcząt i wron. 5 kwietnia u dziecka pojawiła się gorączka, która była jednym z symptomów choroby. Młody pacjent został wówczas przewieziony do szpitala. Informację potwierdziła Narodowa Komisja Zdrowia.

  "Analizy sekwencji całego genomu wskazują, że wirus H3N8 w tym przypadku człowieka jest reasortantem, z genami wirusów, które zostały wcześniej wykryte u drobiu i dzikich ptaków" - czytamy na łamach Reutersa wyjaśnienia ekspertki ds. grypy Nicoli Lewis z Royal Veterinary College w Wielkiej Brytanii.

  Z kolei Erik Karlsson, zastępca kierownika wydziału wirusologii w Instytucie Pasteura w Kambodży, zapewnia, że nad wirusem prowadzony będzie rozszerzony nadzór.Kolejny raz ChinyW czerwcu ubiegłego roku Reuters informował już o innym wariancie ptasiej grypy u człowieka. H10N3 zakażony został 41-letni wówczas mieszkaniec wschodniej prowincji Jiangsu w Chinach. Dochodzenie dotyczące kontaktów mężczyzny z innymi osobami wykazało, że nie doszło do dalszej transmisji wirusa wśród potencjalnie zagrożonych osób.

  "Dopóki wirusy ptasiej grypy krążą wśród drobiu, sporadyczne zakażenie ptasią grypą u ludzi nie jest zaskakujące" - uspokajała Światowa Organizacja Zdrowia. Takie sytuacje mogą zdarzać się głównie wśród osób pracujących przy drobiu.

  Czy grozi nam kolejna epidemia?
  W obydwu przypadkach eksperci podkreślają, że ryzyko przenoszenia wirusa ptasiej grypy z człowieka na człowieka jest znikome.- Często obserwujemy, jak wirus przenosi się na człowieka, a następnie nie rozprzestrzenia się dalej, więc pojedynczy przypadek nie jest powodem do wielkiego niepokoju - powiedział dziennikowi "The Guardian" Sir Peter Horby z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

  A co z koronawirusem?
  Z tygodniowego raportu Ministerstwa Zdrowia wynika, że od 20 kwietnia odnotowano 6522 nowe przypadki zakażeń koronawirusem (w tym 582 ponownych). Zmarło 99 osób.

  Zakażenia pochodzą z województw:
  - mazowieckiego (1127),
  - śląskiego (809),
  - małopolskiego (598),
  - lubelskiego (585),
  - dolnośląskiego (534),
  - łódzkiego (391),
  - pomorskiego (381),
  - wielkopolskiego (328),
  - podkarpackiego (273),
  - podlaskiego (240),
  - zachodniopomorskiego (238),
  - opolskiego (214),
  - kujawsko-pomorskiego (205),
  - świętokrzyskiego (190),
  - warmińsko-mazurskiego (163),
  - lubuskiego (124).  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".