• Autor: kam_ila
  • Wyświetleń: 1093
  • Dodano: 2022-03-31 / 12:59
  • Komentarzy: 0

  Ponad 800 dzieci ukraińskich trafiło do placówek oświatowych w Opolu

  (Fot. Dżacheć)

  Już ponad 2,3 mln osób przekroczyło polską granicę w związku z konfliktem w Ukrainie, a liczba ta cały czas rośnie. W opolskich placówkach oświaty uczy się ponad 800 ukraińskich dzieci - to wielkie wyzwanie dla opolskiego systemu oświaty.


  150 tys. dzieci ukraińskich uchodźców jest już w polskich szkołach. Przytłaczająca większość to dzieci, które są zapisane do szkół podstawowych. Ponad 20 tys. dzieci jest w polskich przedszkolach, a pozostała część w szkołach ponadpodstawowych.

  Większość dzieci ukraińskich uchodźców, które znajdują się na terenie Polski, nie trafiło jeszcze do polskiego systemu oświaty. Duża część korzysta z możliwości nauki zdalnej, która ma miejsce na Ukrainie i uczestniczy w systemie edukacyjnym ukraińskim.

  Tylko w Opolu do szkół i przedszkoli zapisanych jest ponad 800 ukraińskich dzieci. Chodzi o osoby, które zarejestrowały się w placówkach oświatowych w ciągu minionego miesiąca. Na dzień dzisiejszy 650 dzieci trafiło do opolskich podstawówek, 84 dzieci uczy się w szkołach ponadpodstawowych, a 114 w przedszkolach.

  W Opolu przebywa około 1000 studentów z Ukrainy, których sytuacja w obliczu wojny bardzo się pogorszyła.
  - Oni byli często tą pierwszą grupą wolontariuszy osób, która włączyła się do pomocy. W ich wypadku wyzwaniem jest to, że płacą za naukę w Polsce, a dziś są odcięci od pieniędzy ponieważ rodziny nie mogą już ich wspierać. Ta grupa teoretycznie może podjąć pracę, ale dziś płaci za studia i za akademiki. Być może potrzebna jest tu reakcja ministerstwa oświaty i pomocy w pokryciu tych kosztów.

  - W szkołach podstawowych i średnich młodzież ma możliwość uczestniczyć w nauce zdalnej. Uczestniczenie w tych zajęciach gwarantuje im promocję do kolejnej klasy. Wyciągam wniosek, że obecność ponad 800 dzieci w naszych szkołach to decyzja o stałym pobycie w Polsce. To często osoby, które nie znają języka, a nauczyciele nie są przygotowani do komunikacji w języku ukraińskim - komentuje Arkadiusz Wiśniewski prosząc jednocześnie o wyrozumiałość pracowników oświaty w tej sferze.

  Prezydent mówi, że organizacja osobnych oddziałów jest możliwa, jednak trudna.
  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".