• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 1228
  • Dodano: 2022-03-24 / 17:30
  • Komentarzy: 0

  Lasy w całej Polsce z największym stopniem zagrożenia pożarowego!

  (Fot.screen Instytut Badawczy Leśnictwa )

  Jeśli myślisz, że zagrożenie pożarowe występuje w lasach tylko w czasie upałów, jesteś w dużym błędzie. Jego wysoki poziom w Polsce przypada m.in. na początek wiosny.

  Pożar lasu nie tylko okresie letnim
  Leśnicy informowali o tym już w ubiegłym roku. Na swojej stronie internetowej wyjaśniali wówczas, że nasz klimat sprzyja zagrożeniu pożarowemu nie tylko latem, ale już od początku wiosny, aż do końca jesieni. Ma to związek z pokrywą śnieżną, która chroni lasy przed rozprzestrzenianiem się ognia tylko w okresie zimowym. Na niebezpieczeństwo wpływają również takie czynniki, jak wilgotność powietrza, temperatura, opady atmosferyczne, natężenie promieniowania słonecznego oraz prędkość, z jaką wieje wiatr.

  "Obszary leśne podlegają klasyfikacji pod względem zagrożenia pożarowego lasu według trzystopniowej skali. Zaliczenie lasów do kategorii zagrożenia pożarowego dokonuje się, dla każdego nadleśnictwa, w planach urządzenia lasu. Nadleśnictwa o największym zagrożeniu zaliczane są do pierwszej kategorii zagrożenia pożarowego lasu. Celem tej klasyfikacji jest stworzenie systemu zabezpieczania obszarów leśnych przed pożarami, odpowiedniego do występującego zagrożenia pożarowego" - czytamy w publikacji.

  Zachowaj ostrożność i reaguj
  Instytut Badawczy Leśnictwa prowadzi na bieżąco aktualizowaną mapę zagrożeń pożarowych. We wtorek obszar objęty szczególnym niebezpieczeństwem objął niemal całą Polskę. Sytuacja teraz jest nieco lepsza, ponieważ czerwone obszary zniknęły z niektórych obszarów, jednak stan zagrożenia nadal obejmuje większość regionów.
  Leśnicy alarmują, aby zauważywszy pożar w lesie natychmiast zgłosić ten fakt Straży Pożarnej, a następnie skontaktować się z właściwym dla nadleśnictwa punktem alarmowo -dyspozycyjnym.
  Punkt Alarmowo - Dyspozycyjny (PAD) w Nadleśnictwie Elbląg czynny jest w okresie od 18 marca do 30 września pod numerami telefonów: 55 230 85 31 wew.: 444 oraz 55 230 85 43.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".