• Autor: Dagmara
    • Wyświetleń: 1044
    • Dodano: 2022-03-18 / 11:30
    • Komentarzy: 0

    Sprawdzone sposoby na alergię

    Wapno to dla wielu alergików pierwszy ratunek, gdy w powietrzu zaczynają krążyć pyłki. Przyjęło się, że to niezawodny sposób na złagodzenie swędzenia skóry, kataru czy kaszlu. Wielu z nas, naszych bliskich czy znajomych cierpi na alergię. Dolegliwości z nią związane potrafią bardzo utrudniać życie. Skąd się bierze i jak sobie radzić z alergią wyjaśniamy w poniższym artykule.

    Skąd się bierze alergia?


    Alergia to wadliwa reakcja układu immunologicznego na alergen. Teoretycznie, substancja docierająca do organizmu nie powinna uruchamiać negatywnych mechanizmów, w praktyce nie zawsze się to udaje, a przyczyny powstawania takiego stanu nie są do końca poznane. Przy pierwszym kontakcie z alergenem pojawia się uczulenie, przy następnym obserwuje się objawy, które w zależności od alergenu, mogą być różne.


    Jakie mogą być objawy alergii?


    Objawy towarzyszące alergii są bardzo zróżnicowane. Często mylone są z przeziębieniem. Symptomy zmieniają się wraz z wiekiem, co dodatkowo utrudnia prawidłowe rozpoznanie. By prawidłowo dobrać leki przeciwalergiczne, należy za każdym razem udać się do lekarza. Tylko po odpowiedniej diagnozie można wybrać dobre dla nas leki na alergię. Sama diagnostyka trwa często dość długo, przez co może być uciążliwa dla pacjenta.


    Leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty


    Leki przeciwalergiczne bez recepty można kupić w każdej aptece. Leki na uczulenie, nawet te dostępne bez recepty, mają skutki uboczne. Jest to najczęściej senność. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem albo z farmaceutą, zanim zdecydujemy się na konkretny preparat.


    Wapń i jego ważna rola w organizmie


    Wapń jest głównym składnikiem budulcowy kości. Wpływa też na pracę wszystkich układów organizmu. 99% wapnia znajduje się w kościach i zębach, a zaledwie 1% znajduje się w płynach ustrojowych, surowicy krwi oraz tkankach miękkich, np. w tkance mięśniowej i nerwowej. Wapń kontroluje pracę większości układów organizmu. Odgrywa również niezwykle istotną rolę w przewodzeniu impulsów nerwowych w mózgu. Jako budulec kości jest niezbędny do utrzymania ich wytrzymałości i odpowiedniej gęstości mineralnej oraz zapobiega rozwojowi krzywicy czy osteoporozy.


    Naturalne źródła wapnia


    Wapń występuje w pożywieniu, jednak w zależności od kategorii produktów, ilość tego pierwiastka jest różna. Najwięcej można go znaleźć w nabiale, nieco mniej w zbożach i warzywach, a najmniej w mięsie. Warto sięgać po produkty, które podnoszą przyswajalność wapnia. Świeże i niepasteryzowane mleko krowie, sery dojrzewające i podpuszczkowe, sery topione, a także jogurty naturalne to wyroby mleczarskie, które są głównym źródłem wapnia i w dużym stopniu zwiększają jego przyswajalność przez organizm. Oprócz tego zawierają witaminę D i K oraz fosfor, odpowiadające za utrzymanie zdrowych kości. Również w produktach zbożowych często występuje wapń. Do tych produktów należą przede wszystkim otręby i płatki owsiane.


    Wapno do picia jest dla alergików pierwszym ratunkiem, gdy w powietrzu zaczynają krążyć alergeny. Przyjęło się, że to niezawodny sposób na złagodzenie objawów uczulenia. Warto również sięgać po leki przeciwalergiczne. Pierwszą pomoc przy objawach alergii otrzymany bez recepty.


    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".