• Wyświetleń: 475
    • Dodano: 2022-03-21 / 16:00
    • Komentarzy: 0
    • Artykuł sponsorowany

    Czym jest OC komisowe i kto może je kupić?

    Bardzo często samochody w komisach nie są nawet zarejestrowane w Polsce lub nie opłaca się ich ubezpieczać na cały rok. W tym celu powstało OC komisowe, dzięki czemu samochody mogą być użytkowane na przykład podczas jazd próbnych, a także ich nabywcy nie mają problemu z powrotem do domu na kołach. Jak działa OC komisowe i kto dokładnie uprawniony jest do skorzystania z niego?

    Czym dokładnie jest OC komisowe?
    Ubezpieczenie OC jest nazywane komisowym, gdy mówimy o krótkoterminowej umowie, czyli zawieranej na okres krótszy niż 12 miesięcy pomiędzy towarzystwem ubezpieczeniowym, a komisem. Nazwa pochodzi więc z jego wykorzystania, gdyż to właśnie najczęściej właściciele komisów samochodowych korzystają z OC komisowego, by auto mogło się legalnie poruszać po polskich drogach i by dało się uniknąć sporych kar wynikających z tytułu braku takiego ubezpieczenia. Skorzystanie z takiej oferty jest możliwe z racji na to, że komisy biorą udział w sprzedaży i pośrednictwie sprzedaży aut, więc nie są one w posiadaniu samochodów przez dłuższy okres. Dlatego stworzono OC komisowe, które pozwala na zachowanie ciągłości ubezpieczenia, a przy tym nie generuje kosztów wynikających ze skorzystania z całorocznego OC.

    Na tego typu ubezpieczenie krótkoterminowe mogą decydować się również inni. Mowa tu na przykład o autach, które są zarejestrowane poza granicami kraju, czy też są zarejestrowane jedynie czasowe. Krótkoterminowe ubezpieczenie mogą posiadać także pojazdy historyczne oraz wolnobieżne, a także samochody przeznaczone do jazd testowych. O dokładnych warunkach wymaganych do skorzystania z krótkoterminowego OC można dowiedzieć się na przykład na stronie https://ubezpieczamy-auto.pl/ubezpieczenie-komisowe-co-to-jest-i-jak-dziala/.

    Na co zwracać uwagę przy ubezpieczeniu komisowym?
    Najważniejszą kwestią w komisowym OC jest jego ważność. To czy samochód osobowy w naszym kraju jest ubezpieczony jest kontrolowane poprzez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W razie jakiejkolwiek luki z jego pomocą można dowiedzieć się o konieczności zapłacenia kary, która jest naprawdę dotkliwa, gdyż po przekroczeniu 14 dni bez ważnego OC należy uiścić nawet 6 tysięcy złotych. Jest to ważne nie tylko dla przedsiębiorców, ale też kupujących. Gdy zdecydujemy się na auto z komisu warto sprawdzić poprzez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, czy samochód ten posiada ważne ubezpieczenie komunikacyjne i czy nie ma luk w tej kwestii, by nie narażać się na niepotrzebne wydatki, a także stratę czasu w celu obrony przed płaceniem kar, które nie wynikają ze swojej winy.

    Co robić gdy samochód z komisu nie posiada jakiegokolwiek OC?
    Zakup samochodu to jak zawsze konieczność załatwienia wielu formalności. Gdy okaże się, że kupione przez nas auto nie posiada ważnego OC nie pozostaje nic innego jak zająć się jego wykupieniem tak, by nie płacić kar. Można to szybko wykonać za pomocą internetu, a w znalezieniu najbardziej korzystnej oferty pomóc może strona ubezpieczamy-auto.pl. Tam po odpowiedzi na kilka pytań można szybko otrzymać zbiór ofert z różnych towarzystw. W ten sposób błyskawicznie trafimy na najbardziej korzystną ofertę i nie martwić się koniecznością płacenia dotkliwych kar.

    Na szczęście w dzisiejszych czasach towarzystwa ubezpieczeniowe działają wręcz błyskawicznie i podpisanie umowy przez telefon i drogą mailową nie powinno zająć więcej niż godzina, a czasem nawet i kilkadziesiąt minut. Gdy samochód nie posiada ubezpieczenia nie jesteśmy więc w kropce, gdyż problem ten można rozwiązać wręcz błyskawicznie.

    Artykuł sponsorowany

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".