• Autor: Dżacheć
    • Wyświetleń: 1345
    • Dodano: 2022-03-10 / 07:11
    • Komentarzy: 0

    Opolski ZUS wypłaca już zwaloryzowane emerytury i renty

    Opolski ZUS wypłaca już zwaloryzowane emerytury i renty

    (Fot. iStock)

    Pierwsze zwaloryzowane w marcu świadczenia już na kontach opolskich emerytów i rencistów. Oprócz emerytur i rent podwyżki objęły między innymi renty socjalne, zasiłki i świadczenia przedemerytalne.

    W skali kraju zwaloryzowane zostały świadczenia długoterminowe 8,5 milionów osób klientów ZUS. Przykładowo, po waloryzacji emeryt ze świadczeniem 1800 zł brutto może liczyć od marca na podwyżkę o 126 zł, do kwoty 1926 zł brutto. Emeryt ze świadczeniem 2200 zł brutto może liczyć od marca na podwyżkę o 154 zł, do kwoty 2354 zł.

    Zobacz takze Na Górze Świętej Anny uczczono Narodowy Dzień Powstań Śląskich

    - Opolski ZUS od początku marca przygotował prawie 155 tysięcy zwaloryzowanych świadczeń, a znakomita część z nich została już przekazana na rachunki bankowe lub do operatora pocztowego. Większość odbiorców, bo 115 tysięcy to osoby, które pracowały w Polsce. Kolejnych niemal 40 tysięcy na nowo wyliczonych świadczeń trafiła lub do połowy marca trafi do klientów, którzy wykazali polskie i zagraniczne okresy legalnej oraz oskładkowanej pracy - Magdalena Buła, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.

    Kwota minimalnej emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty socjalnej wzrośnie od 1 marca do kwoty 1338,44 zł, czyli o ponad 86 zł. Kwota minimalnej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy wzrośnie do 1003,83 zł. Świadczenie przedemerytalne wzrośnie do 1350,70 zł. Dodatek pielęgnacyjny wzrośnie do 256,44 zł.

    Zobacz takze Nocny pożar samochodu przy budynku wielorodzinnym. Ogień objął także drugi pojazd

    Dodatkowym wsparciem dla seniorów w czasach wysokiej inflacji jest 13. emerytura. ZUS będzie ją wypłacał w kwietniowych terminach płatności emerytur i rent, z urzędu, bez potrzeby składania wniosków.

    Waloryzacja w Polsce ma charakter cenowo-płacowy. Ma kompensować inflację, a nawet część wzrostu wynagrodzeń w poprzednim roku. Skumulowany efekt waloryzacji emerytur i rent z sześciu ostatnich lat (2017-2022) to 22,9 proc., podczas gdy inflacja (2016-2021) wyniosła 14,5 proc. (różnica 8,4 proc.).

    Zwiększenie świadczeń brutto o 7 proc. oznacza wzrost wydatków na świadczenia o ok. 14,7 mld zł.
    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".