• Autor: Aga_Ko
    • Wyświetleń: 2283
    • Dodano: 2022-03-10 / 20:02
    • Komentarzy: 2

    Zwierzęta z ukraińskich zoo trafiają do polskich ogrodów zoologicznych

    (Fot. Dżacheć)

    Ogród zoologiczny w Poznaniu sprowadził do Polski lwy, dotychczas mieszkające w Odessie. Opolskie zoo z kolei deklaruje, że jeśli wpłynie prośba o pomoc - będzie ona rozpatrzona.


    Po wybuchu wojny u wschodnich sąsiadów najpierw do Poznania zostały przywiezione zwierzęta z kijowskiego ogrodu zoologicznego: sześć lwów, sześć tygrysów, likaon i dwa karakale. Potem zaś do stolicy Wielkopolski miały dostać się dzikie koty dotychczas mieszkające w Odessie.

    - Ogród Zoologiczny w Opolu z niepokojem przygląda się sytuacji, jaka ma miejsce w Ukrainie. Co oczywiste, u naszych wschodnich sąsiadów cierpią zarówno ludzie, jak i zwierzęta - mówi Miłosz Bogdanowicz z opolskiego zoo.

    - Jesteśmy gotowi do niesienia pomocy w ramach naszych możliwości. EAZA (Europejskie Stowearzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów), WAZA (Światowe Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów) jak i krajowa Rada Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów pozostają w stałym kontakcie z dyrektorami ukraińskich zoo - słyszymy.

    Volodymyr Topchiy, prezes Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych Ukrainy i zarazem dyrektor Zoo Mikołajów, w informacji dla EAZA i komunikacie rozesłanym przez WAZA podkreśla, że obecnie ogrodom w Ukrainie nie jest potrzebna pomoc, ale gdy tylko okaże się niezbędna, światowe ogrody otrzymają stosowną informację i wtedy przystąpią do działania.

    Jednak już teraz polskie zoo, zrzeszone w Radzie Dyrektorów Polskich Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, współdziałają w zakresie zbiórek i wysyłki celowych darów rzeczowych oraz koordynują zbiórki pieniężne na ukraińskie ogrody realizowane przez zatwierdzone: Fundację PANDA (https://zrzutka.pl/razemdlazoo) z Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Fundację DODO z Zoo Wrocław (https://zrzutka.pl/ys84tr). Gorąco zachęcamy do ich wsparcia.

    - Nie mamy zbyt wiele przestrzeni dla dodatkowych osobników. Jednak jeśli któryś z ogrodów z Ukrainy poprosi nas o ewakuację zwierząt do Polski, wówczas postaramy się zrobić wszystko co w naszej mocy, by - przestrzegając zaleceń i wymogów zoohigienicznych - ulokować u nas nowych mieszkańców. Podkreślam jednak, że każda taka sytuacja będzie rozpatrywana indywidualnie - zaznacza Bogdanowicz.

    Z kolei poznańskie zoo nie kończy udzielania pomocy zwierzętom z Ukrainy. - Wystąpiliśmy do Ministra Rolnictwa i Głównego Lekarza Weterynarii z prośbą o stworzenie uproszczonej procedury ewakuacji zwierząt objętych Konwencją Waszyngtońską. Już czekają na naszą pomoc rysie i żbiki uczestniczące w międzynarodowym projekcie ochrony gatunkowej, znowu okolice Kijowa. Jesteśmy gotowi - dodali.

    reklama

    Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

    Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

    2022-03-10 20:06:12 [80.49.41.*] id:1634656  
    Bodziulla: Napisał postów [2009], status [Szycha] Reputacja
    Jestem za TAK, odnośnie zwierząt

    Nick:
    Treść:
    Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
    2022-03-11 09:31:44 [31.0.60.*] id:1634681  
    wojtasoks: Napisał postów [10984], status [VIP] Reputacja
    Ludzie nie?