• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 534
  • Dodano: 2022-03-24 / 12:00
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

  Stosowanie zaworów pneumatycznych i elektromagnetycznych w zakładach przemysłowychal!

  Ze względu na nazwę można by sądzić, że zawory pneumatyczne są stosowane tylko w pneumatyce. Jest to jednak jeden z wielu możliwych sposobów ich wykorzystania, ponieważ zawory sterowane pneumatycznie można stosować również w hydraulice. Oznacza to, że czynnikiem roboczym przepływającym przez zawory pneumatyczne może być zarówno gaz, jak i ciecz. Natomiast jedno się nie zmienia - ich sterowanie, ponieważ zawory pneumatyczne są zawsze uruchamiane za pomocą sprężonego powietrza.

  Funkcjonalność zaworów pneumatycznych


  Zawory pneumatyczne i zawory elektromagnetyczne są nieodłącznym elementem układów pneumatycznych. Sprawdzają się jako komponenty w maszynach, które przeznaczone są do pracy przy najwyższych obciążeniach. Poszczególne typy zaworów pneumatycznych różnią się znacznie pod względem parametrów, które decydują o ich przydatności w specyficznych warunkach.


  W zakładach przemysłowych zastosowanie zaworów pneumatycznych lub z napędem pneumatycznym jest jak najbardziej uzasadnione, ponieważ jest tam dostępne sprężone powietrze, wykorzystywane do sterowania zaworami.


  Hydrauliczne zawory ze sterowaniem pneumatycznym mogą być wykonywane w standardzie ATEX (ponieważ nie posiadają części elektrycznej), co w praktyce oznacza dopuszczenie ich do stosowania w obszarach i strefach zagrożonych wybuchem, na przykład na platformach wiertniczych, w górnictwie a także w przemyśle chemicznym.


  Jak działa elektrozawór?


  Siłowniki pneumatyczne bez zaworów okazałyby się bezużyteczne, ponieważ pneumatyczne zawory elektromagnetyczne i minizawory są niezbędnymi elementami do ich sterowania. Montowane są w instalacjach bezpośrednio (tzw. in-line) za pomocą przyłączy i złączek, na płytach przyłączeniowych lub wyspach zaworowych. Zawór, który jest otwierany i zamykany za pomocą elektromagnesu, nazywa się zaworem elektromagnetycznym lub elektrozaworem.


  Zawory elektromagnetyczne mogą być zaworami:  • bezpośredniego działania (sterowanymi bezpośrednio), w których siła elektromagnesu jest wykorzystywana bezpośrednio do otwierania lub zamykania przepływu medium roboczego przez zawór. Ten typ zaworu jest stosowany głównie w przypadku niskich ciśnień i mniejszych przepływów oraz co ważne, nadaje się do powietrza, wody, płynów i cieczy hydraulicznych. Bardzo ważne jest to, że zawory te mogą pracować od ciśnienia 0 bar, a także stosuje się je do podciśnienia.

  • pośredniego działania (ze wspomaganiem), w których siła wywołana przez prąd elektryczny otwiera lub zamyka zawór pośredni (pilot), który otwiera lub zamyka zawór główny. Ten typ zaworu stosuje się w przypadku systemów o znacznych średnicach przelotu, w których tradycyjny zawór bezpośredniego działania wymagałby użycia cewki o dużych gabarytach i dużej mocy. Zawory sterowane pośrednio wymagają do zadziałania ciśnienia minimalnego (zwykle ok. 1,5 bara) i przeważnie wykorzystywane są tylko do sprężonego powietrza.


  Każdy elektrozawór przekształca sygnał elektryczny w mechaniczny ruch suwaka zaworu umożliwiając sterowanie przepływem mediów ciekłych i gazowych. Gdy płynie prąd, wewnątrz cewki wytwarza się pole magnetyczne i siła pozwalająca na zamknięcie lub otwarcie zaworu. W cewce indukowane jest napięcie o tej samej polaryzacji co napięcie zasilające.


  Właściwy zawór do konkretnego zastosowania


  Systemy pneumatyczne muszą działać bardzo precyzyjnie i dlatego ich jakość powinna być na najwyższym poziomie. Jeżeli te najważniejsze elementy nie działają prawidłowo, mogą spowodować uszkodzenie całego systemu. Na wybór odpowiedniego zaworu do danego zastosowania mają wpływ wymagania konkretnego procesu. Decydującymi kryteriami są wydajność, funkcjonalność i koszty inwestycji.


  Firma Air-Com od wielu lat specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu automatyki i pneumatyki. Oferuje wszystkie opcje dla zaworów i systemów zaworów, a jej modułowa technologia może być dostosowana do zmieniających się potrzeb biznesowych i rosnących wymagań eksploatacyjnych. Elektrozawory w sklepie Air-Com.pl spełniają najwyższe wymagania i są odpowiednie do prostych, jak również zmiennych i złożonych aplikacji włączania/wyłączania oraz sterowania.  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".