• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1488
  • Dodano: 2022-03-07 / 20:22
  • Komentarzy: 1

  Świadczenie honorowe dla stulatków w górę

  (Fot. Archiwum)

  Od marca tego roku zmieniła się kwota świadczenia honorowego dla stulatków. Każdy kto po 28 lutego ukończył sto lat może liczyć na 4944,79 zł brutto. Ta specjalna emerytura jest wypłacana niezależnie od rodzaju i wysokości już otrzymywanego z ZUS świadczenia.

  Na początku 2022 r. opolski ZUS wypłacał bonus w postaci świadczenia honorowego 50 osobom. W tym gronie było 45 kobiet i 5 mężczyzn. Każdy ze stulatków może otrzymywać świadczenie w różnej wysokości. Wszystko zależy od tzw. kwoty bazowej, która obowiązuje w dniu ukończenia przez konkretną osobę stu lat życia. Kwota bazowa to 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia za rok poprzedni pomniejszonego o składki na ubezpieczenia społeczne. Najnowsza, obowiązująca od początku marca kwota tej wyjątkowej emerytury to 4944,79 zł brutto.

  - Świadczenie honorowe jest wypłacane z urzędu razem z aktualnie pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym senior kończy sto lat. Raz ustalona wysokość świadczenia nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS nie muszą w związku z ukończeniem stu lat składać żadnego wniosku, aby dostawać dodatkowe pieniądze. ZUS sam załatwia formalności związane z przyznaniem tej premii - Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

  Z każdym rokiem rośnie wysokość nagrody za długowieczność. Obecna kwota jest wyższa od poprzedniej o ponad 430 zł, (od marca 2021 r. do lutego 2022 r. - 4512,41 zł brutto), a od obowiązującej między marcem 2020 r. a lutym 2020 r., aż o 650 zł brutto.

  ZUS przyznaje świadczenie honorowe z urzędu jeśli senior pobiera już emeryturę lub rentę. Inaczej jest z osobami, którzy nie mają prawa do świadczenia z ZUS. W ich przypadku to specjalne świadczenie przyznawane jest na wniosek, bo takie osoby nie znajdują się w bazie danych ZUS.

  Do wniosku należy dołączyć dokument potwierdzający datę urodzenia (np. akt urodzenia).

  ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-03-08 08:20:32 [5.184.247.*] id:1634485  
  kemotazi: Napisał postów [484], status [starszy pismak] Reputacja
  Rzesza stulatków się cieszy.

  Nick:
  Treść: