• Autor: News4media
  • Wyświetleń: 976
  • Dodano: 2022-02-24 / 19:59
  • Komentarzy: 0

  Zamiast paczki puste konto. Policja ostrzega przed kolejnym oszustwem

  fot.KPP Zakopane

  Na twój telefon przychodzi sms. Jego nadawca informuje cię o zatrzymaniu paczki przez służby celne lub konieczności ustawienia preferencji dostawy? Nie klikaj! - apeluje policja. I wyjaśnia, że ten błąd może nas sporo kosztować.

  Komunikat zakopiańskich policjantów pojawił się w sieci po tym, jak jedna z mieszkanek ich miasta stała się ofiarą oszustów. Choć same ataki z wykorzystaniem zainfekowanych linków nie są nowością i ostrzeżenia przed tego typu próbami wyłudzeń publikowane są od dawna, teraz cyberprzestępcy postanowili wykorzystać do tego celu komunikat, któremu trudno się oprzeć.

  "Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne" lub "Twoja paczka czeka na ustawienie preferencji dostawy" - taką wiadomość odbierają potencjalne ofiary w całej Polsce. Dołączony jest do nich link, którego kliknięcie powoduje natychmiastową instalację złośliwego oprogramowania. Jeśli stracimy czujność i pozwolimy sobie na ten błąd, osoby trzecie będą w stanie przechwycić między innymi dane do logowania w bankowości internetowej. W takim wypadku możemy spodziewać się, że z rachunku bankowego znikną nasze oszczędności.

  "Na własnej skórze przekonała się o tym mieszkanka Zakopanego, która klikając w podobny link doprowadziła do zainfekowania swojego telefonu, co w dalszej kolejności pozwoliło oszustowi wypłacić na jej szkodę z bankomatu 4000 złotych!" - czytamy na stronie Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem.

  Jak uchronić pieniądze, jeśli już kliknęliśmy w link?

  Policjanci przypominają, że w takim wypadku należy niezwłocznie skontaktować się z bankiem i zastosować procedury bezpieczeństwa. Wszelkie tego typu incydenty należy zgłaszać w najbliższej jednostce Policji oraz przez zakładkę "Zgłoś incydent" w rządowym serwisie cyberbezpieczeństwa CERT.

  Szczególną czujność powinny wzbudzić wiadomości sugerujące dopłatę niewielkich kwot, sms-y z podejrzanymi linkami oraz z kodami autoryzacyjnymi. Należy zrezygnować z aktywności także wtedy, kiedy link do strony wygląda inaczej niż zwykle - zawiera błędy lub niepoprawną nazwę placówki.
  Szymon Godyla Szymon Godyla Szymon Godyla
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".