• Wyświetleń: 1734
  • Dodano: 2022-02-03 / 10:00
  • Komentarzy: 1
  • Artykuł sponsorowany

  Jak chronić oszczędności przed inflacją? Wypróbuj bezpieczną metodę zwolnioną z VAT-u

  Wysoka inflacja, nisko oprocentowane depozyty oraz niepewność gospodarcza wywołana pandemią skłaniają inwestorów do lokowania kapitału w tzw. bezpiecznych przystaniach, takich jak nieruchomości czy złoto. Złoty kruszec jest obecnie szczególnie popularny, ponieważ aby bezpiecznie inwestować, wcale nie trzeba dysponować dużym kapitałem. Jak współcześnie najwygodniej kupić złoto i dlaczego warto rozważyć taką formę inwestycji?

  Dlaczego inwestycję w złoto uważa się za pewnik?


  Złoto, którego wartość jest odzwierciedlona w fizycznym kruszcu, zachowuje siłę nabywczą, niezależnie od tego, w jakim stanie jest gospodarka. Oznacza to, że kruszec utrzyma względnie stałą wartość nawet wtedy, gdy tradycyjnie rozumiany pieniądz będzie tę wartość tracił - w wyniku inflacji, czy innych kryzysów (np. wojen, kataklizmów, czy pandemii). Innymi słowy, za złoto kupimy względnie stałą liczbę dóbr, podczas gdy za walutę, której wartość zależy od sytuacji gospodarczej - nie zawsze).


  Złoto jest rozpoznawalne niemal na całym świecie, dlatego relatywnie łatwo je zbyć - wymienić na dobra lub tradycyjnie rozumiane pieniądze. Jak pokazuje historia, złoto w długim horyzoncie czasowym nie traci na wartości. Inwestorzy powinni być jednak świadomi, że w krótkich okresach cena tego kruszcu może się wahać. Z tego powodu inwestycję w metale szlachetnie (oprócz złota także srebro, platynę i pallad) najlepiej traktować długoterminowo, z myślą o zabezpieczeniu wartości pieniądza w czasie.


  Współczesne metody inwestycji w złoto - złote monety


  Współcześnie w złoto fizyczne można inwestować w dwóch formach - kupując sztabki lub monety bulionowe. Alternatywą dla tych form jest tzw. złoto papierowe, czyli inwestowanie w fundusze związane z rynkiem metali szlachetnych.


  Szczerozłote monety inwestycyjne wybijane są najczęściej w wadze 31,1 g, czyli jednej uncji trojańskiej. Za taką masę czystego złota zapłacimy z początkiem 2022 roku około 8 000 zł. Dla inwestorów, którzy chcą zainwestować mniej, dostępne są również produkty o mniejszej masie, proporcjonalnie tańsze, aż do 1/10 oz.


  Monety bulionowe są polecane szczególnie początkującym inwestorom, ponieważ są dobrze zabezpieczone przed fałszerstwem (m.in. techniką mikrograwerowania), a ich masa i czystość (próba kruszcu) są potwierdzane przez instytucje finansowe krajów, w których są emitowane. Najbardziej rozpoznawalne produkty to między innymi Amerykański Orzeł, Kanadyjski Liść Klonowy, Wiedeńscy Filharmonicy, Australijski Kangur, czy Chińska Panda. Niesłabnącą popularnością cieszy się również Krugerrand - pierwsza moneta bulionowa, wybijana od 1967 roku w RPA.


  Złote sztabki - od 1 grama do nawet kilograma czystego kruszcu


  Obok monet, najbardziej rozpowszechnioną formą inwestowania w złoto są tradycyjne sztaby. Nie każdy wie, że współcześnie nie trzeba dysponować bardzo dużym kapitałem, by kupić ten produkt inwestycyjny. Co prawda za sztabkę kilogramową trzeba zapłacić aż 240-250 000 zł, ale na rynku są dostępne również produkty o wadze 100 g, 10 g, 5 g, a nawet 1 g. Oznacza to, że posiadając już kilkaset złotych, można zainwestować w fizyczne złoto. Aby inwestycja była bezpieczna, najlepiej wybierać produkty uznanych światowych producentów, takich jak Valcambi, PAMP, czy Metalor - akredytowanych przez LBMA (Londyński Rynek Kruszców).


  Gdzie bezpiecznie kupić złoto?


  Złoto inwestycyjne można dziś bezpiecznie nabyć przez internet. Warto jednak wybierać sprawdzonych dealerów, a więc takich, którzy sprzedają rozpoznawalne produkty, pochodzące z prestiżowych światowych mennic. Istotne są także wspomniane wcześniej certyfikaty i akredytacje. Dobrze, jeśli sprzedawca oferuje relatywnie krótki czas dostawy większości produktów (oznacza to, że rzeczywiście posiada je w momencie sprzedaży). Dodatkowym atutem jest także fizyczny salon sprzedaży, w którym klient może obejrzeć sztabki i monety przed zakupem.  Złoto oraz inne metale szlachetne (srebro, platynę i pallad) można kupić w sklepie ASCOIN. Produkty inwestycyjne można tutaj kupić przez internet z szybkim terminem dostawy lub tradycyjnie, odwiedzając salon sprzedaży w Warszawie, przy ulicy św. Barbary 4. Warto pamiętać, że w Polsce zakup złota inwestycyjnego (kruszcu wysokiej próby) jest zwolniony z podatku VAT.  Artykuł sponsorowany

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-02-04 06:03:09 [165.225.73.*] id:1632139  
  dontomasso: Napisał postów [4027], status [VIP] Reputacja
  tylko ze w polsce zwykly zjadacz chleba, ktory ledwie wiaze koniec z koncem z pewnoscia nie jest w stanie w cos takiego zainwestowac

  Nick:
  Treść: