• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 1860
  • Dodano: 2022-02-02 / 20:11
  • Komentarzy: 1

  ZUS w Opolu zwraca emerytom i rencistom nadpłacony podatek. Operacja potrwa niecały miesiąc

  (Fot. Archiwum)

  Opolski ZUS zaczął przekazywać emerytom i rencistom nadpłacony podatek za styczeń tego roku. Akcja obejmie świadczeniobiorców, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł -12 800 zł.

  W województwie opolskim wyrównanie w lutym dostanie niemal 8,4 tys. emerytów i rencistów na kwotę prawie 791,8 tys. zł. W całym kraju operacją zwrotu nadpłaconego podatku objętych będzie około 430 tys. klientów ZUS, a łączna kwota wypłaconego wyrównania sięgnie 41,7 mln zł.

  ZUS będzie realizował zwroty nadpłaconego podatku w lutowych terminach płatności świadczeń. Wyrównania dotrą do adresatów w dotychczasowej formie czyli przelewami na rachunki bankowe oraz przekazami pocztowymi.

  - Wyrównania otrzymali już emeryci i renciści, których wypłata świadczeń wypada na 1 dzień miesiąca, czyli 1 lutego. Kolejne środki będziemy przekazywali zgodnie z terminami wypłaty świadczeń. Nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków czy podań. Wyrównania będziemy realizować automatycznie - Magdalena Buła, dyrektor opolskiego oddziału ZUS.

  Według danych ZUS w całym kraju 8,2 mln osób (95,1 proc. ogółu emerytów) ze świadczeniem do 4 920 zł brutto - po wprowadzeniu Polskiego ładu zyska wyższą wypłatę na rękę.

  Na początku stycznia Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające sposób poboru zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. W tej sytuacji emeryci i renciści, których wysokość świadczenia mieści się w przedziale 4 920 zł-12 800 zł będą mieli obliczaną zaliczkę na podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotne starych zasadach.

  Oznacza to, że dla tej grupy świadczeniobiorców (4 920 zł-12 800 zł) wprowadzenie Polskiego Ładu jest neutralne. Nic nie stracą, emerytury i renty nie będą pomniejszanie.

  Zgodnie z założeniami Polskiego Ładu roczna kwota dochodu wolnego od podatku wzrośnie do 30 tys. zł. Wzrośnie też do 120 tys. zł pierwszy próg podatkowy. Kolejna zmiana dotyczy składki zdrowotnej - nie będzie pomniejszała zaliczki na podatek.

  reklama

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-02-03 07:09:21 [83.22.251.*] id:1632050  
  bartez2: Napisał postów [316], status [maniak] Reputacja
  Czyli ci biedni , jak zwykle dostaną wielki ch....

  Nick:
  Treść: