• Autor: Dżacheć
  • Wyświetleń: 4258
  • Dodano: 2022-01-23 / 20:05
  • Komentarzy: 3

  Co zrobić kiedy znajdziesz przedmiot należący do innej osoby?

  (Fot. Dżacheć)

  "Znalezione nie kradzione" - otóż nic bardziej mylnego. Przywłaszczenie jest przestępstwem zagrożonym karą do 5 lat więzienia. Każda znaleziona rzecz powinna wrócić do właściciela. Jeśli natomiast nie mamy takiej możliwości, przekazujemy zarządcy obiektu, w którym znaleźliśmy przedmiot lub do biura rzeczy znalezionych.

  Co zrobić kiedy znajdziemy telefon komórkowy, pozostawiony bez zabezpieczenia rower, czy portfel? W takich sytuacjach jest kilka rozwiązań. Jeśli mamy przypuszczenia do kogo zguba może należeć, bo na przykład w portfelu znajduje się informacja z adresem lub numerem telefonu, sprawa jest prosta. Najlepiej bezpośrednio wszystko oddać właścicielowi. Można zrobić to osobiście bądź odesłać pocztą. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości warto wiedzieć co dalej.


  W naszym mieście, w Starostwie Powiatowym w Brzegu przy ul. Robotniczej 20, znajduje się Biuro Rzeczy Znalezionych. Tam w dni robocze, w godzinach 8:00 - 10:00 możemy przynieść znalezioną rzecz. Każdy przedmiot, którego wartość przekracza 100 zł. zostanie przyjęty. W przypadku znalezienia przedmiotu w jakimś urzędzie, instytucji czy środkach transportu publicznego - powinniśmy go oddać zarządcy obiektów. W przypadku kiedy właściciel nie zgłasza się po swoją zgubę, przedmiot trafia do biura rzeczy znalezionych. Jeśli natomiast to ty zgubiłeś jakąś rzecz, również warto się udać do biura i sprawdzić czy ktoś nie przyniósł naszej zguby. Odbiór rzeczy może nastąpić po określeniu wyglądu, cech charakterystycznych, bądź dostarczeniu dowodu zakupu.


  Rzecz znaleziona, która nie zostanie przez właściciela bądź uprawnioną osobę odebrana w ciągu roku od dnia doręczenia jej wezwania do odbioru, a w przypadku niemożności wezwania - w ciągu dwóch lat od dnia jej znalezienia, staje się własnością znalazcy. Przypominamy, że znalezioną rzecz należy oddać właścicielowi. W przeciwnym przypadku jest to przywłaszczenie, które jest zagrożone karą pozbawienia wolności do 5 lat.

  Jakie znalezione rzeczy oddajemy Policji:

  - Dokumenty tożsamości - dowód osobisty, paszport, prawo jazdy;
  - Rzeczy wymagające pozwolenia. Jeśli jednak wiąże się to z zagrożeniem życia lub zdrowia powiadamiamy
  - Policję o miejscu ujawnienia niebezpiecznego przedmiotu. W żadnym przypadku sami nie dostarczamy amunicji, materiałów wybuchowych, niewybuchów czy broni.

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".

  2022-01-23 21:06:39 [83.4.120.*] id:1631296  
  Gaz: Napisał postów [4778], status [VIP] Reputacja
  Oddam Nowakowi z Platformy Obywatelskiej,koledze Tuska.

  Nick:
  Treść:
  Pokaż - Ukryj  Odpowiedzi [1]
  2022-01-24 16:51:23 [185.127.20.*] id:1631332  
  Jerry: Napisał postów [4023], status [VIP] Reputacja
  Co kłamiesz, sam przywłaszczysz jak wszystkie pisiory.
  2022-01-24 08:30:13 [217.173.193.*] id:1631307  
  24mikol: Napisał postów [969], status [stały bywalec] Reputacja
  Czyli jeśli późnym popołudniem znajdę kopertę pieniędzy to nie mam z tym iść na policję tylko zaczekać do następnego dnia i pójść do starostwa. Może w tym czasie gość będzie szukał, a jakiś świadek czy monitoring, pokaże że to ja wziąłem i nie oddałem?

  Nick:
  Treść: