• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 34979
  • Dodano: 2022-01-15 / 20:00
  • Komentarzy: 0

  ReUżytkownia to miejsce na jakie czekali Opolanie. Wymieniono tam blisko 2 tony rzeczy

  Działająca od dwóch miesięcy ReUżytkownia to strzał w dziesiątkę dla potrzeb opolan. Można tam znaleźć oraz oddać najpotrzebniejsze rzeczy różnego przeznaczenia. Nie ma też dnia, by nie było tam ruchu.


  Głównym celem działania ReUżytkowni jest zachęcanie osób do wydłużenia życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu, promowanie upcyklingu i nauka umiejętności naprawiania rzeczy. W tym miejscu nie tylko weźmiemy czy przyniesiemy używane "skarby" zalegające długo na strychu czy piwnicy. Będą odbywać się tu również warsztaty. Lokal zarządzany przez Miasto Opole mieści się przy zbiegu z ul. Krupniczej z ul. Książąt Opolskich w Opolu.

  Do ReUżytkowni w dniach od 19 listopada do 30 grudnia 2021 roku wpłynęło 1935,53 kg przedmiotów. Odwiedzający w tym samym okresie zabrali, a tym samym nadali drugie życie przedmiotom o wadze łącznej 1104,61 kg. Od początku działania ReUżytkowni do końca roku odwiedziło ją blisko 1600 osób.

  Największą popularnością cieszą się książki, które opolanie chętnie zabierają i przynoszą do lokalu. Książki stamtąd trafiają jeszcze do kilku punktów wymiany książek zlokalizowanych m.in. galeriach handlowych. Takich punktów na terenie miasta jest 7.

  Jak mówi Iwona Kowalczuk, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Komunalnymi i jednocześnie opiekun ReUżytkowni - Ruch jest bardzo duży, a to miejsce służy zmniejszeniu ilości odpadów. My oceniamy efekty ekologiczne poprzez ważenie przedmiotów, które przynosi się do nas oraz tych, które są zabierane. Miejscem zarządzamy na bieżąco, często widzimy, że mamy jakiegoś towaru w nadmiarze i od razu reagujemy. Na przykład dziś wystawiamy kubki - mówi.

  - W okresie świątecznym trafiały do nas nietrafione prezenty. One cieszyły się wielką popularnością, z reguły już dzień później te rzeczy zostały zabierane. Przed wigilią mieliśmy też sporo ozdób świątecznych. My jednocześnie wstawiamy ciekawsze posty na Facebooka i bardzo często już po chwili ktoś po daną rzecz przychodzi. Mamy też stałych klientów, którzy regularnie coś przynoszą i zabierają coś nowego. Najwięcej chyba trafia tutaj książek, o różnej tematyce i w różnych językach - wymieniają pracownicy ReUżytkowni.

  Kiedy wybierzemy się do lokalu możemy liczyć na fachową opiekę pracowników. Panie służą pomocą dotyczącą wymiany przedmiotów czy edukacji w zakresie ekologicznym. Pracownicy ReUżytkowni apelują o nieprzynoszenie rzeczy w złym stanie oraz odzieży czy urządzeń elektronicznych. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo użytkowników. Analogicznie nie można przynosić żywności i lekarstw oraz fotelików samochodowych dla dzieci


  W przypadku wątpliwości wskazane jest wcześniejsze telefoniczne, drogą korespondencji elektronicznej lub osobiście ustalenie, czy dany przedmiot może się znaleźć w przestrzeni ReUżytkowni. W przyszłości planuje się uruchomienie miejsca, gdzie będzie można przynosić rzeczy wielkogabarytowe czy ubrania. Na tę chwilę rzeczy wielkogabarytowe wymienia się na grupie facebookowej. - Stworzyliśmy taką przestrzeń w internecie, gdzie każdy może pokazać, co ma do oddania oraz każdy też może o coś zapytać. Chodzi o wymianę bezgotówkową rzeczy, które są zbyt duże by przynieść je do lokalu ReUżytkowni - słyszymy.


  Godziny otwarcia ReUżytkowni :

  Poniedziałek - nieczynne
  Wtorek 11:00 - 16:00
  Środa 11:00 - 16:00
  Czwartek 11:00-18:00
  Piątek 11:00 - 16:00
  Sobota 10:00 - 14:00
  Niedziela - nieczynne

  Numer telefonu ReUżytkowni : +48 519 714 931
  email: reuzytkowania@um.opole.pl

  Zdjęcie (1/63)

  (Fot. Dżacheć)

  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".