• Autor: Aga_Ko
  • Wyświetleń: 9662
  • Dodano: 2022-01-10 / 08:00
  • Komentarzy: 0

  Na Opolszczyźnie możemy spotkać coraz więcej wilków

  Na Opolszczyźnie możemy spotkać coraz więcej wilków

  (Fot. Nadleśnictwo Opole)

  Jeśli napotkamy na swojej drodze wilki, starajmy się po prostu je ominąć, obejść. Jeśli nie będziemy ich atakować, czy też podchodzić do młodych osobników, nic nie powinno nam się stać.


  O wilku spacerującym po lesie w Grudzicach poinformowało Nadleśnictwo Opole. Mieszkańcy komentują, że te drapieżniki często są widywane w powiecie. W opinii leśniczych, nic złego przy takim spotkaniu nam nie grozi, jednak warto jednak zachowywać ostrożność i - chociażby - nie spuszczać psa ze smyczy w lesie i nie pozwalać dzieciom oddalać się od rodziców.

  - Wilki są mięsożercami, żeby przeżyć, starają się doścignąć i zabić wytropione w lesie dzikie ssaki kopytne. Jednak zabijanie zdrowych jeleni, saren i dzików to trudne zadanie. Jak wykazały amerykańskie badania, pomimo determinacji, tylko jedna z pięciu podjętych przez wilki pogoni za jeleniami wirginijskimi kończy się zabiciem ofiary, jedna z dziesięciu zabiciem jelenia wapiti, a jedna z dwudziestu zabiciem łosia (Mech i in. 2015). Ta zaskakująco niska skuteczność spowodowana jest tym, iż dzikie zwierzęta kopytne, w efekcie trwającej miliony lat koewolucji z drapieżnikami, są znacznie sprawniejsze w uciekaniu przed wilkami, niż wilki w ich ściganiu. Tylko część zwierząt w populacjach dzikich roślinożerców jest na tyle słabych lub niedoświadczonych, by nie uciekać dostatecznie szybko. I takie zwierzęta padają najczęściej ofiarami wilków - czytamy na stronie Stowarzyszenia dla natury "Wilk".

  W roku 1995 wilki zostały objęte ochroną w części Polski, a od 1998 są chronione w całym kraju. W uzasadnieniu do tej decyzji, podkreślono pozytywną rolę drapieżników w utrzymaniu równowagi ekologicznej w lasach.
  reklama

  Więcej zdjęć

  24opole.pl

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".