• Autor: Dagmara
  • Wyświetleń: 1149
  • Dodano: 2021-12-05 / 19:32
  • Komentarzy: 0
  • Artykuł sponsorowany

  Poziomki i truskawki

  Uprawa truskawek i poziomek staje się coraz bardziej popularna, nie tylko na ogródkach działkowych, ale również w tych przydomowych albo na tarasach o balkonach. Nie ma się co temu dziwić, bowiem krzak truskawki czy poziomki, daje nam przepyszne owoce, które dodatkowo zawierają mnóstwo witamin i wartości odżywczych.

  Warto dowiedzieć się, jakie wymogi mają sadzonki poziomek i truskawek, aby zapewniać im najlepsze możliwie warunki do wzrostu. Poniżej zostaną opisane wszystkie niezbędne działania, które sprawią, iż sadzonki truskawek czy też sadzonki poziomki, będą obdarowywać nas każdego roku pysznymi owocami.

  Wymogi co do uprawy


  Uprawa poziomek i truskawek, nie jest nazbyt trudna, dlatego też w swoim ogrodzie warto będzie posadzić chociażby kilka ich krzaczków, aby móc docenić i bliżej poznać ich przepyszne owoce. Stare odmiany truskawek i poziomek, jak również te niedawno powstałe, preferują stanowiska wilgotne, półcieniste, przepuszczalne, próchnicze, mające delikatnie kwaśny odczyn pH. Poziomki i truskawki, mają dosyć płytki system korzeni, zatem nie możemy zapomnieć o ich systematycznym zasilaniu i podlewaniu. Celem lepszego zabezpieczenia przed wysychaniem, dobrze będzie przeprowadzić ściółkowanie ziemi wokół roślin, przykładowo kompostem. Taki rodzaj zabezpieczenia podłoża, pozwoli nie tylko na utrzymanie w glebie wilgoci, ale również uniemożliwi rozwijanie się chwastów i zapobiegnie zabrudzeniu owoców.


  Kiedy można sadzić truskawki i poziomki?


  Termin dla sadzenia truskawek i poziomek, będzie taki sam. Optymalnym czasem jest w tym przypadku okres jesienny albo wiosenny. Bezpieczniejsze jest wybranie tej pierwszej opcji. Wtedy niwelujemy ryzyko przemarzania sadzonek, jak również bardziej sprzyjające będą warunki pogodowe. W przypadku drugim, można najpierw posadzić truskawki albo poziomki w doniczkach, dzięki czemu nieco urosną i nie będą podatne na działanie mrozów.


  Z drugiej jednakże strony, posadzenie truskawek czy poziomek wprost do gleby we wrześniu, przyczyni się do lepszego ich ukorzenienia, szybszego powstawania pąków, a tym samym także sprawniejszego wejścia w okres owocowania.


  Metody uprawy


  Metoda prowadzenia uprawy, zależna będzie głównie od typu posiadanej gleby, technologii stosowanych podczas pielęgnacji czy też wielkości plantacji. Wiadomym jest, iż zastosowanie maszyn będzie wymagać większego rozstawu. Jeżeli zaś chodzi o podłoże, to gęsta uprawa najlepiej sprawdzi się na ciężkiej ziemi.


  Poziomki oraz truskawki, można uprawiać na różne sposoby - rzędowo, pasowo-rzędowo albo zagonowo. W wypadku pierwszej metody, rozstaw roślinności w rzędach wynosi około 25 cm albo mniej, z zachowaniem równej, mieszczącej się w przedziale 70-80 cm odległości pomiędzy rzędami, co zależeć będzie od żyzności danego podłoża. To rozpowszechniony system, przede wszystkim z uwagi na łatwość sadzenia, jak i przeprowadzania późniejszych zbiorów.


  Uprawa pasowo-rzędowa, opiera się na stałych odległościach pomiędzy krzakami w rzędach, wynoszących około 25 centymetrów, ale za to różnych, wynoszących naprzemiennie 80 i 50 cm, odległościach pomiędzy rzędami.


  System zagonowy, odznacza się gęstym sadzeniem sadzonek, których odległości w rzędach wynoszą około 20 cm, zaś pomiędzy rzędami około 50 cm. Tym, czym zdecydowanie różni się ta metoda uprawy od innych, będą zagony, które wytwarza się dzięki pozostawianiu szerokich przestrzeni między rzędami, zwykle co 2 albo 4 rzędy. Dzięki takiemu systemowi, pielęgnacja i zbiory, są dużo łatwiejsze.


  Rozmnażanie i przygotowywanie rozsad


  Poziomki czy truskawki, można bardzo łatwo rozmnożyć, dzięki temu bez trudno powstają samodzielne rozsady. Jeśli zechcemy uzyskać więcej roślin z odmian rozłogowych wystarczy, iż na wiosnę pobierzemy z rozłogów młodziutkie rośliny i posadzimy je na rozsadnikach, zaś kiedy urosną, przeniesiemy na stałe miejsce. Jeżeli zaś zechcemy rozmnażać odmiany bezrozłogowe, winniśmy zebrać nasiona pochodzące od dojrzałych owoców albo nabyć zupełnie nowe w ogrodniczym sklepie. Zanim rozpoczniemy wysiew, nasiona warto będzie poddać stratyfikacji (trzymaniu w niskiej temperaturze), co znacząco ułatwi proces ich kiełkowania. W ten sposób przygotowane nasiona, należy wysiewać wczesną wiosną do skrzynek, które wypełnimy wcześniej mieszanką piasku i ziemi torfowej i umieścić w ciepłym oraz jasnym pomieszczeniu, po czym regularnie podlewać. Kiedy siewki, będą posiadały po dwa liście, należy pikować je do doniczek, zaś gdy urosną, musimy wysadzić je na stałe miejsca.


  Sadzonki poziomki i truskawki - gdzie kupić?


  Sadzonki poziomek i truskawek, można bez problemu nabyć w stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Dobrym rozwiązaniem, będzie także udanie się na stronę internetową Podkarpackie Sady, gdzie bez wychodzenia z domu, nabędziemy te rośliny ze smakowitymi owocami. Zakupy robione w internecie, to nie tylko duży wybór, ale również wygoda i komfort, dzięki możliwości dostarczenia zamówienia prosto pod wskazany przez klienta adres. Opłaty można dokonać przelewem, albo na przykład przy odbiorze przesyłki.


  źródło: https://jaskier-ogrody.pl/jakie-wlasciwosci-maja.html
  reklama

  Wydarzenia pod patronatem portalu

  Napisz co o tym myślisz!

  Zarezerwuj unikatowy login zanim wyprzedzą cię inni! Włącz się do dyskusji i wymieniaj poglądy na różne tematy z aktywną społecznością.

  Forum pod artykułem jest w trybie "tylko dla zalogowanych".